Buz hokeyi sporcularının ağız koruyucusu kullanımı hakkındaki farkındalıkları
The awereness of ice hockey athletes about mouthguard usage
- Tez No: 576538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmanın amacı; buz hokeyi sporcularının ağız koruyucusu kullanımı hakkındaki farkındalıklarını incelemektir. Bu kapsamda sporcuların ağız koruyucusu kullanımları, ağız koruyucusu tipleri hakkındaki bilgileri ve ağız koruyucusu kullanmadıkları takdirde travmaya maruz kalma durumlarının araştırılması planlanmıştır. Araştırmada buz hokeyi sporcularının ağız koruyucusu kullanımı hakkındaki farkındalıkları on bir soruluk bir anket ile belirlenmeye çalışılmıştır. Verilerin istatistiksel analizlerinde oran testi, Ki-Kare bağımsızlık testi, Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Analizler için SPSS 21 programından faydalanılmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların 41'i ağız koruyucusu kullanırken 75'i kullanmamaktadır. Kullanan sporculardan 9'u kişiye özel, 19'u ağız içinde şekillenen ve 13'ü ise hazır tip ağız koruyucusu kullanmaktadır. Ağız koruyucusu kullanan sporcuların 30'u travma yaşadığını, 11'i herhangi bir travması yaşamadığını belirtmiştir. Bunların çoğunluğu yumuşak doku travmalarıdır. Sporcuların 69'u ağız koruyucusunun performanslarını olumsuz etkilediğini düşünürken 7'si herhangi bir olumsuz etkisi olmadığını düşünmektedir. Sporculardan 79'u ağız koruyucusu kullanımı hakkında verilecek eğitimin faydalı olacağını düşünürken 33'ü faydası olmayacağını düşünmektedir. Yapısı gereği buz hokeyi sertlik ve sürekli fiziksel temas içeren ve bu nedenle de travma riski yüksek olan bir spor branşıdır. Buz hokeyinde yaralanma ve sakatlanmalara karşı kullanımı zorunlu olan veya olmayan birçok koruyucu ekipman bulunmaktadır. Ağız ve diş travmaları da sık görülüyor olmasına rağmen çalışmamıza katılan sporcular arasında ağız koruyucu kullanımının ve bu konu hakkındaki farkındalığın yeterli olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; was to investigate the awereness of ice hockey players about mouth guard usage. In this content mouth guard usage of athletes, their knowledge about the types and their trauma experiences were planned to examine. In this study the awareness of ice hockey athletes about mouthguard usage was tried to be determined by using a questionnaire containing eleven questions. In statistical analysis of data, proportions test, chi- square independence test and Kruskal Wallis tests were used. SPSS 21 software was used for analysis. According to the study findings 41 of the athletes participating in the survey are using mouthguards while 75 of them are not using. 9 of the athletes which are using mouthguard are prefer custom-fabricated, 19 of them prefer boil bite and 13 of them prefer stock type. 30 of the athletes which are using mouth guard stated dental trauma experience while eleven of them did not. The most common type was oral soft tissue trauma. 69 of the athletes thought that mouthguard usage have negative effect on their performance while 7 of them thought that there was not any negative effect. 79 of the athletes thought that education about using mouth guard will be beneficial, while 33 of them thought that it will useless. Due to its nature, ice hockey is a sport that involves hardness and constant physical contact and therefore has a high risk of trauma. Ice hockey uses a variety of protective equipment, either compulsory or non-compulsory against trauma and injury. Although oral and dental traumas are common, mouthguard usage and awareness about this issue were not sufficient among the athletes who participated in our study.