Gaziantep'teki kızılçam (Pinus brutia Ten.), doğu çınarı (Platanus orientalis L.) ve sinirli ot (Plantago major L.) polenlerinin morfolojisi ve potansiyel alerjenik proteinlerinin tespiti
Morphology and determination of potential alergenic proteins of kizilçam (Pinus brutia Ten.), eastern china (Platanus orientalis L.) and nined of (Plantago major L.) polenes in Gaziantep
  1. Tez No: 576546
  2. Yazar: HATİCE BAKİYE ÖZKESEN GÜCEĞLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK DİDEM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Alerji aynı orandaki yabancı maddelere (antijenlere) maruz kalan bireylerden bazılarının vucüdunda etki gösteren aşırı duyarlılık reaksiyonu olarak ifade edilmektedir. Rüzgar ile atmosferde yayılan polenler önemli aeroalerjenleri oluşturmaktadır. Polenlerin yayılışı ve miktarları bulundukları coğrafi bölge ve iklimden etkilenmektedir. Bu sebeple farklı coğrafik bölgelerde yaşayan duyarlı kişilerin maruz kaldığı polen miktarı ve sayısı etkilenen bireylerde farklı alerjik reaksiyonlar geliştirmektedir. Bu nedenle türlerin bölgelere özgü alerjenik etkilerinin araştırılması önemlidir. Kızılçam (Pinus brutia L.), Sinir Otu (Plantago major L.) ve Doğu çınarı (Platanus orientalis L.) ağaçlarının tozlaşma dönemlerinde polenleri toplanarak polen ekstreleri hazırlanmıştır. Polenlerin morfolojisinin tespiti için Wodehouse yöntemi ile preparatlar hazırlanarak ışık mikroskobunda fotoğraflanmıştır. Hazırlanan polen ekstrelerinden BCA yöntemi ile potansiyel alerjen proteinlerin total konsantrasyonları tespit edilmiştir. Bu çalışmada, Gaziantep ilinde yaygın olarak bulunan bu bitki türleri polenlerinin alerjen protein konsantrasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Allergy is expressed as a hypersensitivity reaction that affects the body of some individuals exposed to the same amount of foreign substances (antigens) In this study, it was aimed to determine the allergen protein concentrations of Red Pine (Pinus brutia L.), (Plantago major L.) (Platanus orientalis L.) pollen which are common in Gaziantep.Pollen samples were collected during dissemination periods and extraction procedures were performed. The concentrations of extracted pollen proteins were determined. The concentrations of extracted pollen proteins were determined.Pollen extracks were prepared by pollinating the pine trees of pinus brutia L. Plantago major L. and Platanus orientalis L. To determine the morphology of pollen preparation were preperad by wodehouse method and photographed under light microscope. Total concentrations of potential allergen proteins were determined by BCA method from prepared polen extracts The standard allergen kits used in the clinic were compared with the protein concentrations of the kits, the results were recorded for evaluation.