Türkiye'de ve dünyada Perfüzyonistlik yükseklisans eğitim durumu
The Perfusionist postgraduate education in Turkey and world
- Tez No: 576564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Perfüzyon, kanın biyolojik doku içindeki bir mikroskobik damar ağı içinden akmaya zorlandığı, yarı geçirgen mikrovasküler duvarlar boyunca oksijen ve diğer moleküllerin değişimini sağlayan bir işlem olarak tanımlanabilir. Perfüzyon, dolaşım sistemi veya lenfatik sistemden sıvının bir organ veya bir dokuya geçişidir, genellikle kanın bir dokudaki kılcal yatağa verilmesinden söz eder. Perfüzyon, kanın dokuya, ya da birim zaman kütlesi başına zamandaki kan hacmine (kan akışı) ölçülür. Bir perfüzyon uzmanı veya klinik perfüzyon bilimcisi olarak da, kalp ameliyatı sırasında kardiyopulmoner bypass makinesini (kalp-akciğer makinesi) ve hastanın fizyolojik durumunu yönetmek için kardiyopulmoner bypass gerektiren diğer ameliyatları işleten bir sağlık uzmanıdır.Kalp-damar cerrahisi ekibi, perfüzyonist, vücudun dokularına kan akışını sürdürmenin yanı sıra kandaki oksijen ve karbondioksit seviyelerini de düzenler. Perfüzyon, tıp endüstrisi arasında gizli bir mücevher olup, tıp alanına girenlere veya bir kariyer değişikliği düşünen herkes için kariyer fırsatları sunar. Birinin kimya, biyoloji veya tıp teknolojisi gibi bir tıp veya bilim alanında lisans derecesi varsa, perfüzyon okulunu bir sonraki adımı olarak görebilirler.Burada, perfüzyonist için yüksek lisans derecesi eğitimi, dünyada ve Türkiye'de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Perfusion can be defined as a process by which blood is forced to flow through a microscopic vein network within the biological tissue, allowing the exchange of oxygen and other molecules along the semi-permeable microvascular walls. Perfusion is the passage of fluid from the circulatory system or lymphatic system to an organ or a tissue, usually referring to the delivery of blood to the capillary bed in tissue. The perfusion is measured in the blood volume (blood flow) at the time of blood per tissue, or unit time mass. As a perfusion specialist or clinical perfusion scientist, he/she is a healthcare professional who operates the cardiopulmonary bypass machine (heart-lung machine) during cardiac surgery and other operations requiring a cardiopulmonary bypass to manage the patient's physiological condition. The cardiovascular surgery team, perfusionist, maintains blood flow to the tissues of the body as well as regulates the levels of oxygen and carbon dioxide in the blood. Perfusion is a hidden gem among the medical industry and offers career opportunities for anyone entering medicine or thinking about a career change. If someone has a bachelor's degree in medicine or science, such as chemistry, biology or medical technology, they can see the perfusion school as the next step. Herein, a Master's science degree training for perfusionists was investigated in the world and in Turkey.