Bir eğitim araştırma hastanesinde çalışan hemşirelerin algıladığı örgütsel destek ile iş doyumu arasındaki ilişki
The association between perceived organizational support and job satisfaction of nurses working in a training and research hospital
- Tez No: 576565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Nitelikli hemşirelik hizmeti için hemşirelerin çalışma ortamlarında desteklenmesi ve iş doyumu önemlidir. Bu araştırma, bir eğitim araştırma hastanesinde çalışan hemşirelerin algıladığı örgütsel destek ile iş doyumu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Kesitsel ve ilişki arayıcı türdeki araştırmanın çalışma evrenini bir eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan tüm hemşireler oluşturdu (N=619). Araştırmada herhangi bir örneklem seçim yöntemi kullanılmadı; en az altı aydır bu kurumda çalışan, araştırmanın yapıldığı tarihlerde izinli olmayan ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden hemşireler araştırma kapsamına alındı (n=512). Veriler, Kasım 2018- Ocak 2019 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği ve Hemşire İş Doyum Ölçeği ile araştırmacı tarafından toplandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, t testi, tek yönlü varyans analizi; Mann Whitney-U testi, Kruskall Wallis H testi, ve korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan hemşirelerin çoğunun 24-30 yaş grubunda (%59.0) lisans mezunu (%76.4), kadın (%58.0), evli (%52.9), 5 yıldan az mesleki deneyime sahip olduğu (%71.5) ve sözleşmeli olarak çalıştığı (%55.7) belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Supporting nurses in work environments and job satisfaction are important for qualified nursing service. This study was conducted to find out the perceived organizational support and job satisfaction of nurses working in a training and research hospital. Method: The population of this descriptive and cross-sectional study consists of all nurses working in a research and training hospital (n=619). No sample selection method was used in the study and all nurses who had been working in the institution for at least six months, who had not been on their leave during the dates the study was conducted and who agreed to participate in the study voluntarily were included in the study (n=512). The data of the study were collected by the researcher between November 2018 and January 2019 with Personal Information Form, Perceived Organizational Support Scale and Nurse Job Satisfaction Scale. Number, percentage, mean, standard deviation, median, t test, one-way ANOVA, Mann Whitney-U test, Kruskall Wallis H test and Correlation analysis were used in the analysis of data. Results: It was found that most of the nurses included in the study were between 24-30 years of age (59.0%), undergraduates (76.4%), women (58.0%), married (52.9%), with less than 5 years of professional experience (71.5%) and working under contract (55.7%).