Malpraktis iddiası ile hakkında soruşturma açılan hekimlerin depresyon ve tükenmişlik düzeyleri
Depression and burnout levels of physicians who are investigated about the malpractice allegation
  1. Tez No: 576569
  2. Yazar: ÖZGE ERDOĞMUŞ ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN LÜTFİ BAYDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Tükenmişlik ve depresyon sağlık çalışanlarında görülen yaygın ve önemli bir sağlık sorunudur. Tıbbi malpraktis iddiası ise idari soruşturma, yargılama süreci ve sonuçları nedeni ile hekimler üzerinde ciddi bir stres faktörü olarak düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı hekimlerin tükenmişlik ve depresyon düzeylerini ortaya koymak ve malpraktis iddialarının bu düzeylere olan etkilerini tespit etmektir. Materyal metod: Tüm Türkiye'den 753 hekimin katıldığı bu çalışmada anketler yalnızca hekimlerin üye olabildiği sosyal medya gruplarındaki gönüllü hekimler tarafından doldurulmuştur. Çalışmamızda 16 soruluk bir sosyodemografik veri anketi, tükenmişlik düzeyi için Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve depresyon düzeyini değerlendirmek için Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların Maslach Tükenmişlik Ölçeği alt gruplarından duygusal tükenme (DT), duyarsızlaşma (D) ve kişisel başarı (KB) ayrıca Beck Depresyon Ölçeği toplam puanları (BT) hesaplanarak bunların kişilerin sosyodemografik ve mesleki özellikleri, malpraktis şikayeti ve dava durumu ile olan ilişkileri karşılaştırıldı. Bulgular: Katılımcıların ölçeklerden aldıkları puan ortalamarı: duygusal tükenmişlik 20.9±8.5, duyarsızlaşma 8.2±4.5, kişisel başarı 20.2±6.1 ve Beck depresyon 14,4±9.8 olarak bulunmuştur. Katılımcıların Beck depresyon puanı %49.4'ünde minimal depresyon (0-13 puan), %24.2'sinde hafif depresyon (14-19 puan), %17.8'inde orta depresyon (20-28 puan) ve %8.6'sında şiddetli depresyon (29-63 puan) düzeyindeydi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Burnout and depression are common and important health problems seen in health care workers. The claim of medical malpractice is considered as a serious stress factor on physicians due to administrative investigation, judicial process and results. The aim of this study is to determine the burnout and depression levels of physicians and to determine the effects of malpractice claims on these levels. Materials and methods: From all over Turkey 753 physicians participated in this study and questionnaires were delivered to the volunteer participants via social media groups which can only physicians become a member. In our study, a sociodemographic questionnaire consisting of 16 questions, Maslach Burnout Scale for burnout level and Beck Depression Scale for assessing depression level was used. Maslach Burnout Inventory emotional exhaustion (DT), depersonalization (D) and personal accomplishment (KB) scores and Beck Depression scores (BT) of the participants were calculated. The relationship of these scores with sociodemographic and occupational characteristics, malpractice complaint and judgment status were compared. Results: The mean score of the participants was emotional exhaustion 20.9 ± 8.5, depersonalization 8.2 ± 4.5, personal achievement 20.2 ± 6.1 and Beck depression 14.4 ± 9.8. Beck depression levels of the participants was minimal depression in 49.4% (0-13 points), mild depression in 24.2% (14-19 points), moderate depression in 17.8% (20-28 points) and severe depression in 8.6% (29-63 points).