Bir üniversite hastanesi hekimlerinin malpraktis korkuları ile mesleki doyumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
- Tez No: 937676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHCUBE ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Malpraktis, hekimlerin tıp alanında uyguladıkları herhangi bir uygulama neticesinde hastanın zarara uğramasıdır. Malpraktis korkusu ise hekimlerin mesleklerini icra ederken haklarında malpraktis davası açılma olasılığından kaynaklanan korku olarak tanımlanmaktadır. Çalışmamızda hekimlerin malpraktis korku düzeylerinin, malpraktis korkusu ve mesleki doyumu etkileyen çeşitli faktörlerin, malpraktis korkusu ile mesleki doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte bir çalışma olup 01.05.2024- 31.07.2024 tarihleri arasında Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapmakta olan 281 hekim ile yürütülmüştür. Sosyodemografik veriler, malpraktis korku ölçeği (MKÖ) ve mesleki doyum ölçeğinden (MDÖ) oluşan toplam 42 soruluk anket formu hekimlere yüz yüze uygulanmıştır. Çalışmada veri analizi için IBM SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Ölçek puanları ile katılımcıların sosyodemografik verileri arasında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek için Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis-H testi uygulanmıştır. Gruplar arasında anlamlı fark çıkması durumunda, anlamlılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için post-Hoc testi yapılmıştır. Varyansın homojen dağılmaması ve örneklem sayılarının eşit olmamasından dolayı Post-Hoc testi analiz için Games- Howell testi seçilmiştir. Kategorik değişkenler arası ilişkiler için Pearson Chi-Square Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Malpractice refers to the harm caused to a patient as a result of any procedure performed by a physician in the medical field. The fear of malpractice is defined as the fear that physicians experience due to the possibility of facing a malpractice lawsuit while practicing their profession. This study aims to investigate various factors affecting the level of fear of malpractice among physicians, the relationship between fear of malpractice and professional satisfaction, and the effect of fear of malpractice on professional satisfaction. Materials and Methods: Our research is a cross-sectional and descriptive study conducted with 281 physicians working at Samsun Education and Research Hospital between May 1, 2024, and July 31, 2024. A total of 42-item survey form, including sociodemographic data, the Malpractice Fear Scale (MFS), and the Professional Satisfaction Scale (PSS), was administered face-to-face to the physicians. IBM SPSS 26.0 software was used for data analysis. MannWhitney U and Kruskal Wallis-H tests were conducted to determine whether there was a significant difference between scale scores and the sociodemographic data of participants. A post-hoc test was performed when significant differences emerged between groups to identify which groups were significantly different. Due to the non-homogeneous distribution of variance and unequal sample sizes, the Games-Howell test was selected for post-hoc analysis. Pearson Chi-Square Test was used to examine relationships between categorical variables. A p-value of