Tıbbi uygulama hatası iddiası bulunan ve kesin ölüm sebebi belirlenemeyen olguların adli tıbbi açıdan değerlendirilmesi
The forensic medical evaluation of cases with medical malpractice claims which have undetermined definitive cause of death
  1. Tez No: 953243
  2. Yazar: FATİH GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. YALÇIN BÜYÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adalet Bakanlığı
  10. Enstitü: Adli Tıp Kurumu
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Malpraktis ya da başka bir deyişle tıbbi uygulama hatası, sağlık meslek mensuplarının tıp alanındaki kötü uygulamalarını tanımlamak için kullanılır. Yıllar boyunca tıbbi uygulama hatası iddialarında sürekli bir artış olduğu izlenmiştir. Buna paralel olarak ölüme sebep olmakla suçlanan sağlık personellerinin sayısı da artmıştır. Bu çalışmada 2018 ve 2021 yılları arasında Adli Tıp Kurumu Sekizinci Adli Tıp İhtisas Kurulu (ATİK) ve Adli Tıp Üçüncü Üst Kurulu (ÜK) tarafından görüş bildirilen tıbbi uygulama hatası iddiası bulunan ve kesin ölüm sebebi belirlenemeyen 456 olguya ait dosyalar retrospektif olarak incelenmiştir. Olguların %52'sinin erkek olduğu görülmüştür. Yaş gruplarına bakıldığında %30,9'unun ölü doğum, en çok şikayetçi olunan branşların kadın hastalıkları ve doğum (%38,9) ile acil tıp (%31) olduğu, tıbbi uygulama hatalarının en sık tanı aşamasında meydana geldiği, personellerde en sık hekimlerden, kuruluşlarda ise en sık özel hastanelerden şikâyetçi olunduğu görülmüştür. Olguların %57'sinin sağlık kuruluşunda öldüğü, %32,8'ine zamanında otopsi yapıldığı ve %44,7'sinde klinisyenler tarafından muhtemel ölüm sebebi saptandığı görülmüştür. Olguların tamamı 8. ATİK tarafından değerlendirilmiş olup %14'ü hakkında ATK dışında bilirkişi raporu düzenlendiği, %4,6'sında ise 3. Üst Kurul tarafından rapor düzenlendiği görülmüştür. Adil yargılama yapılabilmesi için şikayetçi olunan kişilerin ortaya çıkan sonucun ne kadarından sorumlu olduklarının tespit edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada istenmeyen sonuç olarak ölüm meydana gelen olgular incelenmiştir. Çalışma sonucunda ölüm sebebi tespit edilemeyen vakaların özelliklerini tanımlamak, ölüm sebebi tespit edilememesinin tıbbi uygulama hatası değerlendirmesine etkisini araştırmak ve bu durumun hangi olgu gruplarında ne sıklıklarda ortaya çıktığını tespit ederek literatüre katkı sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Medical malpractice, or in other words, medical application error, is used to describe the improper practices of healthcare professionals in the field of medicine. Over the years, there has been a continuous increase in allegations of medical application errors. Correspondingly, the number of healthcare personnel accused of causing death has also risen. In this study, files of 456 cases with allegations of medical application error and with undetermined definitive cause of death, which were examined and reported by the Eighth Forensic Medicine Specialization Board (ATİK) and the Third Supreme Board of Forensic Medicine (ÜK) between 2018 and 2021, were retrospectively analyzed. It was observed that 52% of the cases were male. When looking at the age groups, 30.9% of the cases were stillbirths, and the most complained branches were gynecology and obstetrics (38.9%) and emergency medicine (31%). Medical application errors were most commonly observed during the diagnostic stage, and complaints were most frequently directed against physicians and private hospitals. Among the cases, 57% died in healthcare institutions, 32.8% underwent timely autopsy, and in 44.7% of cases, the probable cause of death was determined by clinicians. All cases were evaluated by the 8th ATİK, with 14% of them having an expert report outside of ATİK, and 4.6% having a report prepared by the 3rd Supreme Board. To ensure a fair trial, it is essential to determine to what extent the complainants are responsible for the resulting outcomes. In this study, cases resulting in unintended death were examined. The aim of the study was to describe the characteristics of cases with undetermined cause of death, investigate the impact of the inability to determine the cause of death on the assessment of medical application errors, and determine the frequency of this condition in which patient groups, thereby contributing to the medical literature.