Kimlik ve öteki: Demokratikleşme sürecinde Kırgızistan'da ulusal kimlik yaklaşımları
Identity and the other: New approaches of natonal identity in the process ofdemokratization in Kyrgyzstan
  1. Tez No: 576579
  2. Yazar: GÖKÇE YOĞURTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA T. AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
İnsan zihni monolog düzeyinde değil, diyalog düzeyinde şekillenmekte ve bu sürecin en önemli öğesi de karşılıklı iletişim olmaktadır. Çünkü birey, kimliğini ancak başkalarının kendi tavır ve davranışlarına verdiği tepkiyi deneyimleyebildiği sürece oluşturmaktadır. Bu anlamıyla kimlik; bir öz farkındalık biçimi olduğu gibi başkalarının da, yani ötekinin de farkında olma biçimidir. O halde, hem bireysel, hem de kollektif anlamda 'öteki' ile diyaloğa girmeden kimlik oluşturmak imkansız görünmektedir. Kolektif bir aidiyet olarak ulusal kimlik de, sürekli olarak ulusun dışında olanlara dikkat çekmekte ve her ulus, dışındakileri kendi 'biz' kavramını pekiştirecek bir 'öteki'ye dönüştürmektedir. Ve toplumsal bir grubun diğer toplumsal gruplar hakkında geliştirdiği ortak önyargılara dayanarak kurulan bu 'öteki', genellikle olumsuzluk yüklü olmaktadır. Diğer taraftan, 'öteki' çatışmaya neden olduğu kadar, yaratıcılığın mekanizmalarını oluşturan işbirliğine de kaynaklık etmektedir. Bu, 'öteki'nin olmadığı bir toplumu düşünmeyi, böylesi bir toplum arayışı içinde olmayı zor ve anlamsız kılmaktadır. Ötekinin olmadığı bir toplumda kimlikten, toplumsal gruplardan söz etmek de olanaksızdır. O halde gerekli olan arayış, toplum içinde dışlayıcı olmayan 'öteki' anlayışlarının nasıl kurulacağıdır. Eş deyişle, 'biz' ve 'onlar' üzerinden ilerleyen bireysel ve kolektif aidiyetlerin, diyaloğa açık bir süreç içinde inşa edilip edilmediğidir. Tüm bu iç içe geçmişliğin yanında, sorunu içinden çıkılmaz kılan bir diğer nokta da, 'öteki' ile kurulan ilişkinin her zaman farkında olarak işleyen bir süreç olmaması, sosyal ve sosyal-psikolojik edinimler içinde oluşum göstermesidir. Yani, pek çok önyargı gibi 'öteki'ne ilişkin tutumlar da bilinç altına içsel bir özellik taşımaktadır. Bu karmaşık kimlik yapılanmasını göz önünde bulundurarak ele alınan bu çalışmada, Kırgızistan'ın çoğulcu toplumsal vizyonunun devamını sağlamak üzere; farklı kimlikler arası diyalojik bir iletişimin kurulabilmesi, 'öteki'ne karşı eleştirel sorumluluğa dayalı bir söylem etiğinin geliştirilebilmesi ve bu duyarlılığın sivil alana yayılma imkanları tartışılmaktadır. Böylece tam bir, çoğul kültürlü yaşam alanı bulunan Kırgızistan'da, kültürlerarası iletişimin kanallarını açarak, kalitesini arttırmak üzere sağlıklı öneriler geliştirmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human mind is being formed on a dialogue level, not on a monologue and the most important factor of this process is a mutual communication. Because individual is forming its identity only when he/she is able to experience other peoples response to his/her attitudes and behaviors. In this sense, identity is a form of self-awareness, as well as a form of being aware of others, i.e. of“other”. In this way, it seems to be impossible to form an identity without entering into a dialogue with the“other”both in individual and collective sense. National identity, which is a collective belonging, is attracting attention to the ones who are outside of a nation and every nation is continuously transforming the ones that do not belong to them to the“other”who will strengthen their own“our”concept. And this“other”who was formed based on common prejudices that are developed by one social group about other social groups is always negative. On the other side, the“other”is being a reason of conflict as well as a source of a cooperation that forms the mechanisms of creativity. This makes it difficult and unimportant“to think a society without an ”other“ and to search a society where there is no ”other“. It is also impossible to talk about an identity and social groups in a society where there is no ”other“. In this situation a necessary search should be for a formation of perceptions of ”other“ which are not exclusive and confrontational. In other words it is whether the individual and collective belongings which goes on ”we“ and ”they“ are formed in a process which is open to the dialogue. Besides this entire telescopic situation, another point, which makes the problem more difficult, is that the relation with the ”other“ is not a process which works being always aware is being created in social and socio-psychological attainments. In other words, most perceptions about the ”other“ such as, prejudice also process an internal peculiarity to the unconsciousness. This complexity in this research about identity formation is being conducted in order to provide the attendance of a multi-ethnic/cultural vision of Kyrgyzstan; to form a dialogic communication between different identities; to develop expression ethics based on a critical responsibility against the ”other" and to discuss the possibilities of carrying this sensibility to a civil environment. In that way, in Kyrgyzstan where there is a multicultural life environment, by opening the channels of intercultural communication and to make efforts to develop recommendations in order to improve its quality.