Fiziksel engelli çocuğu olan annelerde stabilizasyon ve solunum egzersizlerinin yorgunluk, kaygı düzeyi, depresyon ve uyku kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of stability and breathing exercises on fatigue, anxiety, depression and sleep quality in mothers of physically handicapped children
- Tez No: 576578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, fiziksel engelli çocuğu olan annelerde kor stabilizasyon ve diyafragmatik solunum egzersizlerinin yorgunluk, kaygı düzeyi, depresyon ve uyku kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya 3-14 yaş arası fiziksel engelli çocuk sahibi 43 anne dahil edildi. Kontrol grubundaki annelere (n=20) sadece kor stabilizasyon egzersizleri, çalışma grubundaki annelere (n=23) ise kor stabilizasyon egzersizlerine ek olarak büzük dudak solunumu ile birlikte diyafragmatik solunum egzersizleri eğitimi verildi. Egzersizler 8 hafta boyunca haftada 3 gün olmak üzere uygulandı. Çalışmanın başında ve sonunda yorgunluk düzeyi Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ile, kaygı düzeyi Spielberger'in Sürekli-Durumluk Kaygı Envanteri (SSDKE) ile ve depresyon düzeyi Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile değerlendirildi. Ayrıca uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ile ve kas-iskelet sistemi ağrı şiddeti Genişletilmiş Nordik Kas-İskelet Sistemi Rahatsızlıkları Anketi (GNKİSRA) ile değerlendirildi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, kontrol grubunda yorgunluk ve depresyon düzeylerinde anlamlı bir düşüş, uyku kalitesi düzeyinde ise anlamlı bir artış olduğu görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of core stabilization and diaphragmatic breathing exercises on fatigue, anxiety, depression and sleep quality in mothers of physically disabled children. The study included 43 mothers of 3 to 14-year-old children with physical disabilities. The mothers in the control group (n=20) received only core stabilization exercises, while the mothers in the study group (n=23) received training in diaphragmatic breathing exercises with pursed-lip breathing in addition to core stabilization exercises. Exercises were administered 3 days a week for 8 weeks. At the beginning and end of the study, fatigue level was assessed by the Fatigue Severity Scale (FSS), anxiety level was assessed by the Spielberger's State-Trait Anxiety Inventory (STAI) and depression level was assessed by the Beck Depression Scale (BDS). In addition, sleep quality was assessed by the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and the muscular-skeletal system pain severity was assessed by the Extended Nordic Musculoskeletal Disorders Questionnaire (NMQ-E). As a result of the evaluations, a significant decrease in fatigue and depression levels and a significant increase in sleep quality were observed in the control group (p 0.05).