Atalet sensörleri ile çalışacak denge değerlendirme sistemi geliştirilmesi ve geçerlilik ve güvenilirliğinin araştırılması
Developing a balance assessment system with inertial sensors and investigating validity and reliability
- Tez No: 576595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKŞAN DEMİRBÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Atalet sensörü ile çalışacak bir denge değerlendirme sistemi geliştirmek ve bireylerin dengesini nicel bir şekilde değerlendirmektir. Bu sistemin ortaya koyduğu denge verilerinin geçerlilik ve güvenilirliğini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 19-25 yaş arası 65 sağlıklı birey dahil edildi. Yeni Geliştirilen Denge Değerlendirme Sistemi'nin (YGDDS) denge skorunun, Yıldız Denge Testi (YDT) ve Balance Master cihazı (BMc) denge skorları ile korelasyonu değerlendirildi. BMc'de Stabilite Sınırları Testi (SST) ve Modifiye Denge Duyusal Etkileşim Klinik Testi (MDDEKT) kullanıldı. YGDDS'nin güvenilirliğini belirlemek için 40 kişi için YGDDS ölçümleri tekrarlandı. Bulgular: YGDDS skorları ile sağ ve sol YDT skorları arasında negatif yönlü orta derecede korelasyon saptandı (r=-0.645, p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study was to develop a balance device that will work with the inertia sensor to quantitatively assess the balance of individuals and investigate the validity and reliability of the balance data of device. Materials and Methods: 65 healthy individuals aged 19-25 years were included in the study. The correlation of the Newly Developed Balance Assessment System (NDBAS) with the Star Excursion Balance Test (SEBT) and Balance Master device (BMc) were evaluated. Limits of Stability Test (LOS) and Modified Clinical Test of Sensory Interaction in Balance (mCTSIB) were used in the BMc. The measurements were repeated for 40 people who met the study plan to determine the reliability of the NDBAS Results: There was a negative moderate correlation with right and left SBET scores with NDBAS (r=-0.645,p0.05). For LOS, we found a negative low correlation with maximum excursion value (r=-0,322,p=0.009) and a negative high correlation with directional control (r=-0.812,p