TBAB faz transferi katalizörü varlığında hidrojen peroksit ile formik asit reaksiyonunun kinetiğinin incelenmesi
Investigation of kinetics of formic acid reaction withhydrogen peroxide in the presence of tbab phasetransfer catalyst
  1. Tez No: 576596
  2. Yazar: SÜLEYMAN TOKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde amaç, oksidatif kükürt giderme reaksiyonlarında kullanılan hidrojen peroksit ile formik asiti, TBAB faz transferinin varlığında ve yokluğunda 25-50 °C sıcaklık aralığında atmosferik basınçta reaksiyona sokarak oluşan peroksiformik asidin bozunmasını incelemek ve peroksiformik asidin kararlılığının en yüksek olduğu reaksiyon parametrelerini belirlemektir. Bu çalışma kapsamında, 25-50 °C sıcaklık aralığında TBAB faz transferi varlığında ve yokluğunda, hidrojen peroksit'in formik asit ile reaksiyonları sırasında belirli zamanlarda alınan örneklerden reaksiyon karışımındaki hidrojen peroksit ve peroksiformik asit konsantrasyonu, örneği önce amonyum seryum (IV) sülfat ve ardından sodyum tiyosülfat ile titre ederek belirlenmiştir. Veriler değerlendirilerek kinetik modeller çıkarılmıştır ve yüksek sıcaklıkda reaksiyon yapmanın peroksiformik asitin bozunmasını hızlandırdığı görülmüştür. Ayrıca TBAB faz transfer katalizörü varlığında hidrojen peroksitin asidik ortamda hızla bozunmasıyla oldukça düşük miktarda peroksiformik asit oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate decomposition of peroxyformic acid in situ produced by reaction of formic acid with hydrogen peroxide, which are used in oxidative desulfurization reactions, in the presence and absence of tetrabutylammonium bromide (TBAB) as phase transfer catalyst in the temperature range 25-50 °C , at atmospheric pressure and to determine the reaction parameters according to which stability of peroxyformic acid is the highest. Within the scope of this study, the concentrations of hydrogen peroxide and peroxyformic acid over the temperature range of 25-50 °C in the presence and absence of TBAB, were determined by titration of the sample with ammonium cerium (IV) sulfate followed by sodium thiosulfate after taking aliquots in certain times during the reaction of hydrogen peroxide with formic acid. Kinetic models were developed evaluating the data and it was shown that the reactions without phase transfer catalyst at high temperatures accelerated the decomposition of peroxyformic acid. Hydrogen peroxide was also decomposed fast in the presence of TBAB and in the acidic medium and as a result, peroxyformic acid was formed by very small amounts.