Örgüt kültürü ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki ve bir araştırma
The relationship between organizational culture and intention of leaving and a research
  1. Tez No: 576594
  2. Yazar: PINAR DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA ZEHRA ÖNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kültür; bir toplumun tarihinden miras olarak kalan maddi ve manevi değerlerin toplamı olarak değerlendirilebilir. Örgütlerin temelini insan oluşturduğuna göre her birey kendi kültürünü işyerine taşıyacaktır. Tüm çalışanların ve yöneticilerin davranış, tutum ve beklentileri ile örgüt kültürü biçimini oluşturmaktadır. Örgüt kültürü değişen şartlara ve koşullara uyum sağlayabilmelidir. Bu sayede örgütün performansı devam edebilecektir. Dolayısıyla örgütlerin sahip olduğu kültür çalışanların iş tatmininde etkide bulunacak bu noktada üretilen mal veya sunulan hizmetin kalitesine yansıyacaktır. Araştırmanın amacı örgüt kültürünün işten ayrılma niyetine olan etkisini incelenmektir. Araştırma İstanbul Yeni Havalimanında 391 terminal personelinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Katılımcılar ile yapılan anketlerin hepsi sorunsuz elde edilmiş ve bu sebeple eksiksiz olarak verilere dahil edilmiştir. Bu araştırma ile örgüt kültürünün işten ayrılma niyeti üzerinde etkisi olup olmadığı, çalışanların örgüt kültürü ile ilgili düşüncelerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda örneklemdeki katılımcıların ; örgüt kültürünün işten ayrılma niyeti üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca örgüt kültürünün tutarlılık ve misyon alt boyutlarının çalışanların işten ayrılma niyetleri üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu da görülmüştür. Yapılan bu çalışma farklı sektörlerde çalışan personellere de uygulanarak sektör bazında farklılık durumu ölçülebilir.
Özet (Çeviri)
Culture; can be regarded as the sum of the material and spiritual values inherited from the history of a society. As human beings are basis of organizations, each individual will carry his/her own culture to the workplace. Organizational culture form consists of behavior, attitude and expectations of all employees and managers. Organizational culture should be able to adapt to changing conditions. In this way, the organization's performance will be able to continue.Therefore, the culture of the organizations will have an impact on the job satisfaction of the employees and will be reflected on the quality of the goods or services produced at this point. The purpose of the study is to examine the effect of organizational culture on the aim of quitting the job. The research was conducted with the participation of 391 terminal personnel at Istanbul New Airport. All of the surveys with the participants were obtained without any problem and therefore included in the data completely. The purpose of this research is to determine whether organizational culture has an impact on the intention of quitting the job or not and reveal the employees' thoughts about organizational culture. As a result of the study, the participants in the sample; organizational culture has an impact on intention of quitting the job. In addition, consistency and mission sub-dimensions of organizational culture had a significant effect on employees' intention to leave the job. By applying this study to the personnel working in different fields, the difference situation on the basis of sector can be measured.