Do corporate governance practices affect CEO compensation? the moderating effect of economic freedom on corporate governance - CEO compensation relationship: An international study
Kurumsal yönetim uygulamaları CEO tazminatlarını etkiler mi? ekonomik özgürlüğün kurumsal yönetim – CEO tazminatı ilişkisi üzerindeki iki taraflı etkisi: Uluslararası bir çalışma
  1. Tez No: 576662
  2. Yazar: ŞAHİN AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZ SAYARI MARCUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma,“Vekalet Teorisi”ve“Yönetsel Güç Teorisi”benimsenerek kurumsal yönetim ile CEO tazminatı arasındaki ilişkiyi analiz eder. Öncelikle, kurumsal yönetim göstergeleri (yönetim kurulu yapısı, yönetim kurulu çalışan temsilcileri, CEO ikiliği, yönetim kurulu bağımsızlığı, kurumsal hisse sahipliği ve şirket içerisinden hisse sahipliği gibi) ve CEO tazminatı arasındaki doğrudan incelenmiştir. İkinci olarak, çalışma, firma performansının kurumsal yönetim - CEO tazminatı ilişkisi üzerindeki iki taraflı etkisine odaklanır. Üçüncü olarak, ekonomik özgürlüğün kurumsal yönetim – CEO tazminatı ilişkisi üzerindeki iki taraflı etkisi incelenmiştir. Çalışmada kullanılan örneklem ABD, toplam 30 farklı Avrupa Birliği Üyesi ve Batı Avrupa ülkelerinden şirketleri içerir. Sonuçlar, kurumsal yönetim göstergeleri ile CEO tazminatı arasında önemli bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ek olarak, bulgular firma performansının kurumsal yönetim ve CEO tazminatı arasındaki ilişkiyi değiştirdiğini göstermektedir. Ayrıca, bir ülkedeki ekonomik özgürlük seviyesinin, yönetim kurullarındaki bağımsız yönetim kurulu üyelerinin yüzdesi ve şirket içerisindeki hissedar hisselerinin yüzdesi göz önünde bulundurulduğunda, kurumsal yönetim ile CEO tazminatı arasındaki ilişki üzerinde önemli bir etkisinin var olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, kurumsal yönetimin CEO tazminatına güçlü bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ek olarak, firma performansı ve ülkelerdeki ekonomik özgürlük düzeyi, yönetim göstergelerinin etkinliğini iki taraflı etkilemekte ve CEO tazminat düzeyinde bir değişiklik yaratmaktadır. Diğer taraftan, bu çalışmanın kapsamı şirketlerin hem iç hem de dış ortamları ile yakından ilgilidir. Dolayısıyla hem yönetim kurulu üyeleri hem de yöneticiler, şirketlere potansiyel olarak zarar verebilecek CEO'nun yönetim gücünü azaltmak için belirli yönetim uygulamalarını hayata geçirmeyi düşünebilirler.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the association between corporate governance and CEO compensation adopting the“Agency Theory”and“Managerial Power Theory”. First, we examine the direct relationship between corporate governance indicators (such as board structure, employee representatives on board, CEO duality, board independence, institutional share ownership, and insider share ownership) and CEO compensation. Second, the study concentrates on the moderating effect of firm performance on corporate governance – CEO compensation relationship. Third, the moderating effect of economic freedom on corporate governance – CEO compensation relationship is investigated. Our sample includes companies from the United States, and 30 European Union Member and Western European countries. The results show that there is a significant relationship between corporate governance indicators and CEO compensation. In addition, findings indicate that firm performance moderates the relationship between corporate governance and CEO compensation. Moreover, the level of economic freedom in a country has a significant effect on the relationship between corporate governance and CEO compensation for the percentage of independent directors on boards and the percentage of outstanding shares held by insiders. The results of this study show that corporate governance has a strong effect on CEO compensation. Additionally, firm performance and the level of economic freedom in countries moderates the effectiveness of governance indicators and create a change in the level of CEO compensation. The context of this study is closely related to companies' internal and external environments, that both directors and managers might consider enforcing certain governance practices to reduce CEO power that is potentially harmful to corporations.