Aktinomisetden izole edilen ekstrasellüler proteazın karakterizasyonu
Characterization of extracellular protease isolated from actinomycetes
  1. Tez No: 576699
  2. Yazar: SERAP ERTOP
  3. Danışmanlar: PROF. HATİCE KATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Streptomyces sp. BSU-1 izolatından ekstrasellüler olarak üretilen proteaz enziminin karakterizasyonu yapılmıştır. Streptomyces sp. BSU-1 izolatı glukoz içeren besiyeride 30 C'de 3 gün süresince çoğaltılmıştır. Enzimin optimum reaksiyon sıcaklığı ve pH'sı sırasıyla 60 C ve pH 10 olarak bulunmuştur. Proteaz enziminin, 50 C'de 120 dakika boyunca aktivitesinin yaklaşık %80'ini ve pH 8-12 aralığında aktivitesini yüksek oranda koruduğu bulunmuştur. Enzim aktivitesi üzerine farklı metal iyonlarının etkisi incelenmiştir. Na+1, Ca+2, Zn+2 ve Mg+2'nin aktiviteyi koruduğu, Mn+2 ve Cu+2 iyonlarının aktiviteyi artırdığı görülürken, Hg+2 metal iyonunun ise inhibe etki gösterdiği görülmüştür. Diğer metallerin aktivitede bir miktar düşüse sebep olduğu gözlemlenmiştir. Enzim aktivitesi üzerine çözücülerin etkisi incelendiğinde aktivitenin yüksek oranda korunduğu gözlemlenmiştir. Artan Tween-80 ve Triton X-100 konsantrasyonu aktiviteyi artırırken, H2O2 aktivite kaybına neden olmuştur. Enzimin, zimogram analizi sonucu tek bant görülmüş ve molekül ağırlığı yaklaşık 48 kDa olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, characterization of extracellularly produced protease enzyme from Streptomyces sp. BSU-1 isolate was performed. Streptomyces sp. BSU-1 isolates were grown in glucose-containing medium for 3 days at 30 °C. The optimum reaction temperature and pH of the enzyme were found 60 °C and pH 10. It has been found that the protease enzyme maintains its activity over 80% at 50 C and pH 8-12 for 120 minutes. It was detected that Na+1, Ca+2, Zn+2 and Mg+2 retained the activity, Mn+2 and Cu+2 ions increased the activity, while Hg+2 metal ion decreased about 50%. When the effect of solvents on enzyme activity are examined, it is observed that activity is highly preserved. Tween-80 and Triton X-100 increased activity, while H2O2 caused loss of activity. The zymogram analysis of the enzyme showed single band and its molecular weight was found to be approximately 48 kDa