Nannochloropsıs oculata mikroalg türü biyomasının beyaz çikolata ve sürülebilir beyaz kremada kullanımının kalite özelliklerine etkileri
Effects on the quality properties of using nannochlorpsis oculata microalgae biomass in white chocolate and white spread cream compositions
  1. Tez No: 576698
  2. Yazar: DERYA GENÇ POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAŞAN, DOÇ. DR. NEVZAT KONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çikolata teknolojisinde doğal biyoaktif bileşen ve pigment kaynaklarının kullanımı ve bu kullanım sonucu yüksek renk stabilitesinde ürün elde edilmesi gerek tüketici beklenti ve güvenliği gerekse de endüstriyel uygulamalar için önem taşımaktadır. Bu çalışmada, klorofil-a kaynağı olarak tübüler fotobiyoreaktör tekniği kullanılarak yetiştirilen Nannochloropsis oculata mikroalg türünün, püskürtmeli kurutucu tekniği ile enkapsülasyon uygulanmadan veya enkapsülasyon sonrası beyaz çikolata ve sürülebilir beyaz krema bileşiminde kullanım olanakları ve kullanım düzeyinin başlıca kalite özellikleri yanısıra renk stabilitesi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla mikroalg kaynağının her iki formu (kurutulmuş ve enkapsüle), 0; 0,125; 0,250; 0,500 ve 0,750 g/100g düzeylerinde kullanılmıştır. Enkapsülasyon amacı ile kaplama maddesi olarak maltodekstrin (%50) kullanılmıştır. Örnekler, hızlandırılmış raf ömrü koşullarında (25C/%70 RH) 5 ve 6 hafta muhafazası sonrası renk özellikleri [L*, a*, b*, C* (kroma), h (hue açısı), WI (beyazlık indeksi) ve E (renk farkı)] incelenmiştir. Tüm örnek grupları için E değeri, gözle görülebilir renk değişimi ve farklılığı için limit değer olan 3,0'ın altında belirlenmiştir. Bu nedenle, N. oculata'nın her iki formunun da stabil bir pigment ve biyoaktif bileşen kaynağı olarak kullanım olanağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of biaoctive compounds and natural pigment sources in chocolate technology and the high color stability of the product as a result of this use are important for consumer expectations and safety as well as industrial applications. In this study, the effects of the use of Nannochloropsis oculata microalgae, which is grown by using tubular photobioreactor technique as chlorophyll-a source, on white chocolate and white spread composition after the encapsulation or drying by using spray dryer technique, and its effect on color stability as well as the main quality characteristics were investigated. For this aim, both forms of microalgae source (dried and encapsulated) (0; 0.125; 0.250; 0.500 and 0.750 g/100g) were used. The colour properties [L *, a *, b *, C * (chroma), h(hue angle), WI (whiteness index] and colour stability (delta-E) under accelerated shelf life conditions (25°C/70% RH) of samples were determined for 5 and 6 weeks. The delta-E value for all sample groups was determined to be below the limit value of 3.0 for visible color change and difference. Therefore, the use of both forms of N. oculataas as a stable bioactive compound and pigment source been investigated.