Van şartlarında doğal çayırların farklı biçim dönemlerinde ot verimi, otun besleme değeri ve botanik kompozisyonun tespiti üzerine bir araştırma
- Tez No: 57670
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ANDİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
43 6. ÖZET Bu araştırmada, Van şartlarında doğal çayırlarda biçme zamanının çayırların ot verimine, otun besleme değerine ve botanik kompozisyona etkileri araştırılmıştır. Araştırma, 1994 yılında Edremit ilçesi, Ansu köyü, Kale ve İskele civarındaki doğal çayırlarda yürütülmüştür. Denemede, sapa kalkma öncesi, sapa kalkma, çiçeklenme, çiçeklenme sonu ve tohum bağlama dönemlerinde çayırlarda biçme işlemi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlenmiştir: 1. Biçme dönemlerinin yaş ot, kuru ot ve ham protein verimine etkisi istatistiksel olarak % 1 ihtimal seviyesinde çok önemli çıkmıştır. Buna göre en yüksek yaş ot verimi 1904.79 kg/da, en yüksek kuru ot verimi 592.01 kg/da, en yüksek ham protein verimi 56.327 kg/da ile 4. biçimde yani çiçeklenme sonu döneminde elde edilmiştir. 2. Lokasyonlarda en yüksek yaş ot verimi (2321.95 kg/da), en yüksek kuru ot verimi (677.26 kg/da) ve en yüksek ham protein verimi (70.981 kg/da) Kale'deki çayırlarda alınmıştır. 3. Biçme dönemlerinin çayırlardaki en yüksek ham protein oranı istatistiksel olarak % 1 ihtimal seviyesinde çok önemli bulunmuştur. En yüksek ham protein oranı % 12.384 ile Kale'de yine en yüksek ham protein oranı % 17.342 ile 1. biçimde elde edilmiştir. 4. Biçme dönemlerinin çayırlardaki ham selüloz oranına etkisi istatistiksel olarak % 1 ihtimal seviyesinde çok önemli bulunurken, lokasyonlar arasındaki fark % 5 ihtimal seviyesinde önemli olmuştur. En yüksek ham selüloz oranı % 28 ile İskele'de, biçim dönemlerine göre de % 3 1.00 ile 5. biçimde elde edilmiştir. 5. Biçme dönemlerinin ve lokasyonların çayırlardaki baklagil, buğdaygil ve diğer familyalara oranı istatistiksel olarak farklı olmuştur. Buna göre en yüksek baklagil oranı (% 36.71) Kale'de, buğdaygil oranı (% 33.66) Edremit'te, diğer familyaların oranı (% 56.56) İskele'de tesbit edilmiştir. En yüksek baklagil oranı (% 34.22) 2. biçimde, buğdaygil oranı (% 33.58) 1. biçimde, diğer familyalar oranı (% 49.39 ve % 49.78) 1. ve 2. biçimlerde bulunmuştur.44 Bu sonuçlara göre; Van şartalrında doğal çayırların kuru ot verimi çin Edremit ve İskele'de tohum bağlama başlangıcında (5. biçim), Ansu ve Kale'de çiçeklenme sonu (4. biçim) dönemlerinde biçilmesi gerekmektedir. En yüksek ham protein verimi elde etmek için çayırların Edremit'te sapa kalkma döneminde (2. biçim), Arısu'da çiçeklenme döneminde (3. biçim), Kale ve İskele'de ise çiçeklenme sonu döneminde (4. biçim) biçilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
45 7. SUMMARY This study was conducted to determine the effects of times of cutting on the yield, feed value and botanical composition of hay from natural pastures at the four locations of Van. The study was conducted in four different locations of Van, Edremit, Ansu village, Kale and İskele. The pastures were cut five times in a year, before shooting stage, during shooting stage, flowering stage, after flowering stage and seeding stage. The results obtained from study were summarized as follows; 1.