Mezbaha atıksularının elektrooksidasyon prosesi ile kesikli ve sürekli sistemde arıtımının incelenmesi
Investigation of the treatment of slaughterhouse wastewaters by electrooxidation process with batch and continuous system
- Tez No: 547698
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ERDEM YILMAZ, DOÇ. DR. ZEHRA ŞAPCI AYAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada mezbaha atıksularının kesikli ve sürekli sistem elektrooksidasyon yöntemiyle arıtım verimini etkileyen parametreler incelenmiştir. Her iki sistem için elektipi anot (Ti/Pt) ve katot (Ti) kullanılmıştır. 40 mm x 200 mm boyutlarındaki elektrotlar arası mesafe 3 mm olarak seçilmiştir. Denemelerde 7 cm iç çap ve 22 cm derinliğe sahip ısı ceketli cam reaktör kullanılmıştır. Kesikli sistem için elde edilen optimum değerler; uygulanan akım yoğunluğu: 4,73 mA/cm², destek elektrolit türü: NaCl, destek elektrolit konsantrasyonu: 0,025 M, atıksu seyreltme oranı: 1/1; sürekli sistem için elde edilen optimum değerler; uygulanan akım yoğunluğu: 18,94 mA/cm², destek elektrolit konsantrasyonu 0,1 M NaCl, atıksu seyreltme oranı: 1/1, atıksu besleme hızı: 10 mL/dk olup her iki sistem için optimum başlangıç atıksu pH değeri atıksuyun doğal pH değeri olan 7,03 olarak bulunmuştur. Kesikli sistem ile yapılan denemelerin optimum şartlarında TAKM, TOK, KOİ, TN ve renk giderim verimleri sırasıyla % 99,50, % 88,03, % 92,29, % 93,56 ve % 99,92 olarak bulunmuştur. Bu şartlardaki enerji tüketim değerleri 153,57 kW-sa/m3, 14,12 kW-sa/kg KOİ olarak hesaplanmıştır. Sürekli sistem ile yapılan denemelerin optimum şartlarında TAKM, TOK, KOİ, TN ve renk giderim verimleri sırasıyla % 99,80, % 96,23, % 99,25, % 94,74 ve % 98,03 olarak bulunmuştur. Bu şartlardaki enerji tüketim değerleri 253,53 kW-sa/m3, 35,21 kW-sa/kg KOİ olarak hesaplanmıştır. Mezbaha atıksuyunun elektrooksidasyon metoduyla kesikli ve sürekli sistem ile arıtımında TAKM, KOİ, TN çıkış suyu konsantrasyonları Van Büyükşehir Belediyesi Van Su ve Kanalizasyon İdaresinin belirlemiş olduğu deşarj limitlerini sağlamıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the parameters affecting the treatment efficiency of the batch and continuous system electrooxidation of slaughterhouse wastewater were investigated. Sieve type anode (Ti/Pt) and cathode (Ti) were used for both systems. In size 40 mm x 200mm electrodes have gap between them chosen as 3mm. Heat jacketed glass reactor with 7 cm inner diameter and 22 cm depth was used in the experiments. Optimum values obtained for batch system; applied current density: 4,73 mA/cm², support electrolyte type: NaCl, support electrolyte concentration: 0,025 M, wastewater dilution ratio: 1/1; optimum values for the continuous system; applied current density: 18,94 mA/cm², support electrolyte concentration 0.1 M NaCl, wastewater dilution rate: 1/1, wastewater feed rate: 10 mL/min The optimum starting wastewater for both systems pH value of the natural pH of the wastewater found to be 7,03. In optimum conditions of the experiments with batch system, TSS, TOC, COD, TN and color removal efficiencies were found as 99,50%, 88,03%, 92,29%, 93,56% and 99,92% respectively. Energy consumption values of these conditions are calculated as 153,57 kW-h/m3 and 14,12 kW-sa/kg COD. In optimum conditions of the experiments with continious system, TSS, TOC, COD, TN and color removal efficiencies were found as 99,80%, 96,23%, 99,25%, 94,74% and 98,03% respectively. Energy consumption values of these conditions are calculated as 253,53 kW-h/m3, 35,21 kW-sa/kg COD. In the batch and continuous system treatment of slaughterhouse wastewater by electrooxidation method, TSS, COD, TN effluent concentrations have provided discharge limits determined by Van Water and Sewerage Administration of Van Metropolitan Municipality.