Colonial and postcolonial context in Caryl Phillips's novels: The Final Passage and a State of Indepedence
Caryl Phillips'in Nihai Geçit ve Bir Bağımsız Devlet adlı romanlarında sömürge ve sömürgecilik sonrası bağlam
  1. Tez No: 576717
  2. Yazar: YEŞİM MERSİN ÇAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYSAR TANIYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, Caryl Phillips'in Nihai Geçit ve Bir Bağımsız Devlet romanlarını, sömürge yönetiminde ve sonrasında yaşanan süreçleri ve bu süreçlere ait terminolojinin analizlerini kapsamaktadır. Phillips, Karayip takımadalarından biri olan St. Kitts ve Nevis'te doğmuş ve yazarlık hayatı boyunca sömürge öncesi ve sonrasındaki süreçlerin Britanya İmparatorluğu'nun Karayipli yerel halkın kimliklerinde, kültürlerinde ve sosyal yaşam alanlarındaki etkilerini konu edinen eserler ortaya koymuştur. Nihai Geçit romanı 1985 yılında, Britanya İmparatorluğu'nun sömürgeci etkisini yitirmeye başladığı dönemde yazılmıştır. Bu roman, hayatları sömürgecilik sebebiyle değişen ve baskı altına alınan Karayiplilerin, sosyal ve ekonomik sebeplerle Britanya'ya göç edişlerini, mültecilerin orada yaşadıkları kimlik sorunlarını, karşılaştıkları önyargı, ayrımcılık ve ırkçılığı İngiltere özelinde gözler önüne sermektedir. Bir Bağımsız Devlet romanı 1986 yılında önceki romanın devamı niteliğinde yazılmıştır. St. Kitts ve Nevis'lilerin İngiliz himayesinden ayrılıp bağımsızlık ilan etme çabalarını konu edinen bu roman, uzun yıllar sonra İngiltere'den memleketine dönen, iki kültür arasında bocalayan, melez ve arafta bir karakterin anlatımı ile sunulmuştur. İki roman da sömürgecilik ve sonrasına ait süreçleri, temsilleri ve sömürge algısını yansıtmaktadır. Dolayısı ile kimlik, melezlik, öykünme, yersizlik ve yurtsuzluk kavramları bu tezin ana konularını oluşturmaktadır. Caryl Phillips'in söz konusu iki romanının da analizi, sömürge ve sömürge sonrası teorilere, ilgili kuramcılara ve çalışmalarına atıfta bulunularak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present work is dedicated to the analysis of Caryl Phillips's novels The Final Passage and A State of Independence within the context of colonial and postcolonial processes and its related terminology. Caryl Phillips was born in St. Kitts and Nevis which is one of the Caribbean Islands and he wrote several novels in his writing career on the effects of the British Empire on the identities, cultures and social living spaces of local Caribbean people in the colonial and postcolonial processes. The novel The Final Passage was written in 1985 when the British Empire began to lose its colonial influence on St. Kitts and Nevis. This novel reveals the immigration of the Caribbean people to Britain for social and economic reasons, their lives changed and oppressed due to the colonization, identity problems, prejudices, discrimination and racism they faced in mother land. A State of Independence was written in 1986 as the sequel to the previous one. This novel, which is about St. Kitts and Nevis people's struggles of leaving the British protectorate and declaring the independence, is presented with the narrative of a hybrid and purgatory character who returned to his hometown from England after long years and wavered between two cultures. Therefore, both novels reflect the experiences, representations, perceptions related to the colonial and postcolonial processes. The concepts of identity, hybridity, mimicry, home and unhomeliness are the main topics of this dissertation. Phillips's two novels in question are analysed with references to colonial and postcolonial theories, related theorists and their works.