The trauma of displacement and identity crisis in the novels of Linda Hogan, Julie Dash, Hanif Kureishi and Caryl Phillips
Linda Hogan, Julie Dash, Hanif Kureishi ve Caryl Phillips'in romanlarında yer değiştirmenin travması ve etnik kimlik bunalımı
  1. Tez No: 162598
  2. Yazar: ELVİN TORUNOĞLU KOVALEV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK DİRENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
143 ÖZET Hızlı bir şekilde globalleşen dünyamız, farklı kültürlerden ve farklı uluslardan insanların bir arada yaşamasını zorunlu kılar. Globalleşmenin sonucu olarak insanların karşısına çıkan türlü problemler vardır ve bu problemlerin en önemlilerinden ikisi de yer değiştirmenin travması ve etnik kimlik bunalımıdır. Globalleşme bizi diğerleriyle uzlaşma yollarım bulmaya ve karşılaştığımız problemleri çözmeye zorlar. Dolayısıyla, bu çalışmanın amacı Hanif Kureishi tarafından yazılan Buddha of Suburbia, Linda Hogan taraf ından yazılan Power, Julie Dash tarafından yazılan Daughters of the Dust ve Caryl Phillips tarafından yazılan Crossing the River romanlarını sömürge-sonrası teorinin en önemli terimlerinden olan yer değiştirmenin ve etnik kimlik bunalımının ışığı altında incelemek ve bir sonuç önermektir. Bu bağlamda, romanlar teker teker sömürge-sonrası teoriye göre incelenmiş ve her birinin problematik terimler olan yer değiştirmenin travması ve etnik kimlik bunalımı karşısındaki önerileri saptanmıştır. Seçilen romanlarda ortaya çıkan tutumların ışığı altında, bu çalışma, farklı kültürlerden insanların bir arada yaşamasını zorunlu kılan bu global dünyada, melezliği kabul etmenin ve onun kendi değerlerinin farkına varmanın, yer değiştirmenin travması ve etnik kimlik bunalımı gibi problemlerin üstesinden gelmek için önerilen en olumlu ve istenen çözüm olduğu sonucuna varır.
Özet (Çeviri)
142 ABSTRACT We live in a rapidly globalizing world in which people from different cultures and nationalities have to live together. There are various problems people face in today's world due to the globalization and the trauma of displacement and ethnic identity crisis are two of these leading problems. Globalization forces us to find ways of reconciling with one another and ease the problems we confront. To this end, this thesis explores and discusses the novels Buddha of Suburbia by Hanif Kureishi, Power by Linda Hogan, Daughters of the Dust by Julie Dash and Crossing the River by Caryl Phillips in the light of the post-colonial terms dislocation and ethnic identity crisis. In this context, each novel is analyzed according to postcolonial theory and each novel's suggestion regarding the problematic issues of dislocation and ethnic identity crisis is pointed out. In the light of the suggestions offered by the novels selelected, this study concludes that accepting and celebrating hybridity in this global world, which forces people from all cultures to live together in peace, is the most desirable and optimistic answer to the trauma of displacement and ethnic identity crisis.