Havacılıkta dijital dönüşüm: İstanbul Havalimanı örneği
Digital transformation in aviation: Sample of Istanbul Airport
- Tez No: 576730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM RODOPLU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm kavramı son zamanlarda hem akademik çalışmalarda hem de endüstriyel çevrede sıklıkla yer alan önemli konulardan biri olmuştur. Özellikle uluslararası akademik literatürde yoğun şekilde ele alınan bu yeni kavram 4. Sanayi Devrimi olarak da ifade edilmektedir. 4. Sanayi Devrimi, tüm sektörleri derinden etkileyerek hızlı bir şekilde önemli teknolojik değişikliklere yol açmıştır. Bu yeni devrimin teknolojiyle direkt bağlantısı olan havacılık sistemlerini de etkilemesi kaçınılmazdır. Bu devrim özellikle havaalanı sistemlerinde de oldukça hızlı değişiklikler meydana getirerek“akıllı havalimanı”kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Dijital dönüşümle birlikte havacılık ve havaalanı sektöründe gelecekte çok daha radikal değişikliklerin de olacağı öngörülmektedir. Araştırmanın amacı; Havacılıkta dijital dönüşüm ve endüstri 4.0 gelişmelerinin havalimanlarında uygulamaları incelenerek; 2 büyük akıllı havalimanı örneğinin karşılaştırılması ile akıllı havalimanı kriterlerini ne derece bünyelerinde barındırdıklarını incelemektir. Yapılan nitel değerlendirme sonucunda akıllı havalimanı uygulamalarını içeren bir değerlendirme formu hazırlanmıştır. Hazırlanan bu değerlendirme formu ile kolayda ve yargısal yöntemler ile İstanbul ve Singapur havalimanlarından elde edilen veriler değerlendirilerek Microsoft Access ve Excel yazılımı ile analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda her iki havalimanının da değerlendirme formunda bulunan kriterlerin neredeyse tamamını bünyesinde barındırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the world of Industry 4.0 and digital transformation, the end user is involved in both academic studies and the industrial environment. This new concept, which has been intensively discussed in the 4th international academic literature, is also referred to as the 4th Industrial Revolution. 4. The Industrial Revolution has led to an important place open to all sectors deeply impressive, quickly explained. It is inevitable that this new revolution will also affect an aviation system that has a direct connection with the technology. This revolution led to the emergence of the concept of "smart airport çıkmış, which emerged very quickly in system systems. With the digital transformation, much more radicalization of aviation and environmental protection technology is expected. The aim of the research is; Digital transformation in aviation and industry 4.0. Aerial view analysis of 2 major smart airports shows the degree to which the computer is located. Structured qualitative assessment planning. Microsoft Access and Excel software. This is being analyzed, it was mapped at the beginning of the criteria found in the evaluation form of both airports.