Dijital dönüşümün çalışan davranışlarına etkisinde dijital liderliğin aracılık rolü: Sivil havacılık sektörüne yönelik bir alan çalışması
The mediating role of digital leadership in the impact of digital transformation on employee behaviors: A field study in the civil aviation sector
- Tez No: 884037
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA BÜYÜKBEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, dijital dönüşüm sürecinde dijital liderliğin sivil havacılık sektöründeki çalışan davranışlarına etkilerini araştırmaktadır. Araştırma dijital dönüşümün ve liderliğin çalışan davranışları üzerindeki etkilerini ve bu süreçlerin etkin yönetimini ele almaktadır. Bulgular, teorik kavramları derinleştirirken sivil havacılıkta dijital dönüşüm ve liderlik stratejilerinin yönetimi için pratik öneriler sunmaktadır. Araştırma verileri, İstanbul Havalimanı İşletmesi IGA'daki 525 çalışandan anket aracılığı ile toplanmıştır. Çevrimiçi anketler aracılığıyla toplanan veriler, çalışanların demografik özellikleri ve dijital dönüşüm, dijital liderlik, iş tatmini, performans, yenilikçilik, psikolojik iyi oluş, duygusal tükenmişlik, işten ayrılma niyeti değişkenlerini kapsamaktadır. Dijital dönüşümün çalışan davranışlarına etkisinde dijital liderliğin aracılık rolünü belirlemeyi amaçlayan bu çalışmada anonimlik ve gizlilik esas alınarak toplanan veriler, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 ve SmartPLS 4 programları ile analiz edilmiştir. Sonuçlar dijital dönüşüm ve liderlik süreçlerinin sivil havacılık sektöründe çalışanların davranışları üzerinde belirgin etkileri olduğunu ve bu süreçlerin yönetiminin kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir. Bu tez, sivil havacılık sektörüne ve ilgili akademik camiaya stratejik öneriler sunarak dijital dönüşüm ve liderliğin çalışan davranışlarına etkilerine dair kapsamlı bir bakış açısı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of digital leadership on employee behavior in the civil aviation sector during the digital transformation process. The research addresses the effects of digital transformation and leadership on employee behaviors and the effective management of these processes. Findings deepen theoretical concepts while offering practical recommendations for managing digital transformation and leadership strategies in civil aviation. Data were collected through surveys from 525 employees at Istanbul Airport Operations IGA. Data collected through online surveys include employee demographic characteristics and variables such as digital transformation, digital leadership, job satisfaction, performance, innovation, psychological well-being, emotional burnout, and intention to leave. This study aims to identify the mediating role of digital leadership in the impact of digital transformation on employee behaviors. Data, collected under principles of anonymity and confidentiality, were analyzed using SPSS for Windows 25.0 and SmartPLS 4 programs. Results indicate that digital transformation and leadership processes have significant effects on employee behaviors in the civil aviation sector and that managing these processes is of critical importance. This thesis provides the civil aviation sector and the related academic community with strategic recommendations, offering a comprehensive perspective on the impacts of digital transformation and leadership on employee behaviors.