Parkinsonlu hastalarda konstipasyon ve fiziksel aktivite arasındaki ilişki
The relationship between constipation and physical activity in patients with parkinson
  1. Tez No: 576764
  2. Yazar: HAMİT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER MOLLAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nöroloji, Nursing, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, parkinsonlu hastalarda konstipasyon ve fiziksel aktivite durumunu değerlendirmek ve aradaki ilişkiyi incelemektir. Tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırma, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nöroloji Polikliniği'ne kayıtlı 144 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastaların hastaneye yatışlarının sınırlı olması nedeniyle hastalara poliklinik kayıtları ile ulaşılmış ve araştırma hastaların ev ortamında yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Hasta tanıtım formu, Uluslar Arası Fiziksel Aktivite Anketi Uzun Formu (IPAQ), Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği (KCÖ) kullanılmıştır. Çalışmamızda elde edilen veriler SPSS (22.0) programına yüklenerek verilerin değerlendirilmesinde Man – Whitney U ve Kruskal- Wallis testi kullanılmıştır. Çalışmada yer alan örneklem grubunun minimum IPAQ puanının 1020.00 MET, maksimum IPAQ puanının 6594.00 MET olduğu, IPAQ puan ortalamasının 2513.52±773.09 MET olduğu belirlenmiştir. Hastaların % 87.5' inin fiziksel aktivite düzeyi düşük iken, % 12.5' inin fiziksel aktivite düzeyi yeterli bulunmuştur. Hastaların Kontipasyon Ciddiyet Ölçeği alt skalalarından; Dışkı Tıkanıklığı Alt Ölçeği minimum puanının 10.00, maksimum puanının 28.00; Kalın Bağırsak Tembelliği Alt Ölçeği minimum puanının 3.00, maksimum puanının 24.00; Ağrı Alt Ölçeği minimum puanının 2.00, maksimum puanının 16.00 olduğu saptanmıştır. Öte yandan, Dışkı Tıkanıklığı Alt Ölçeği puan ortalamasının 18.63±4.84, Kalın Bağırsak Tembelliği Alt Ölçeği puan ortalamasının 12.15±7.02, Ağrı Alt Ölçeği puan ortalamasının 7.84±3.86, olduğu belirlenmiştir. KCÖ toplam puan ortalaması 38.51±10.48'dir. Araştırma sonucunda konstipasyon ile fiziksel aktivite arasındaki korelasyon değerleri incelendiğinde; Ağrı Alt Ölçeği ile Dışkı Tıkanıklığı Alt Ölçeği arasında pozitif yönde ve Kalın Bağırsak Tembelliği Alt Ölçeği arasında negatif yönde, Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği ile Dışkı Tıkanıklığı Alt Ölçeği, Kalın Bağırsak Tembelliği Alt Ölçeği ve Ağrı Alt Ölçeği arasında pozitif yönde; Fiziksel Aktivite Anketi puanı ile Kalın Bağırsak Tembelliği Alt Ölçeği arasında pozitif yönde ve Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği arasında negatif yönde ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışma örnekleminde konstipasyon görülme oranı yüksek, fizik aktivite yapma durumu düşük ve fizik aktivite ve konstipasyon arasındaki ilişki istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda hemşirelerin parkinsonlu hastaların boşaltım aktivitesinin sürekliliğinin sağlanmasında aktivitenin önemini göz önünde bulundurmaları ve konuyla ilgili hasta eğitimleri yapmaları önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the status of constipation and physical activity in patients with Parkinson's disease and to investigate the relationship between them. This descriptive study was carried out on 144 patients enrolled in the Sivas Cumhuriyet University Research and Application Hospital Neurology Outpatient Clinic. Patients were hospitalized with polyclinic records because of the limited number of hospitalizations and the research was conducted in the home environment of the patients. Data were collected using the Patient Information Form, International Physical Activity Questionnaire Long Form (IPAQ) and Constipation Severity Scale. The data obtained in our study were loaded on SPSS (22.0) program and Man - Whitney U and Kruskal - Wallis test were used for the evaluation of the data. The minimum IPAQ score of the sample in the study was 1020.00 MET, the maximum IPAQ score was 6594.00 MET, where as the IPAQ score was 2513.52 ± 773.09 MET. The physical activity level of %87.5 of the patients was low while the physical activity level of %12.5 was found to be sufficient. Constipation Severity Scale subscales of the patients; Fecal Obstruction Sub-Scale minimum score of 10.00, maximum score of 28.00; The minimum bowel laziness subscale score was 3.00 and the maximum score was 24.00; The pain subscale score was 2.00 and the maximum score was 16.00. On the other hand, it was determined that the mean mean score of the Fecal Occlusion Sub-Scale was 18.63±4.84, the mean point of the Intestinal Laziness Sub – Scale was 12.15±7.02 and the mean score of the Pain Sub – Scale was 7.84±3.86. The mean total score of the Constipation Severity Scale was 38.51±10.48. When the correlation values between constipation and physical activity were examined, it was found that there was a positive correlation between pain subscale and fecal obstruction in the negative direction between the bowel obstruction and the constipation severity scale and stool obstruction. Positive direction between large bowel laziness and pain; A negative correlation was found between physical activity questionnaire score and thick intestinal laziness and constipation severity. As a result, the rate of constipation was high, physical activity was low and the relationship between physical activity and constipation was found to be statistically significant. In line with these results, it is important that nurses take into account the importance of activity in ensuring continuity of excretory activity of parkinson patient teaching on the subject.