Aali Tokombayev'in Ezginin Sırrı ve Yaralı Yürek adlı hikâyelerinin Türkiye Türkçesine aktarılması ve bu hikâyelerde çocuk konusunun incelenmesi
The theme of a child in The Mystery of Kyrgyz National Music, Broken Heart by Aaly Tokombaev
- Tez No: 576765
- Danışmanlar: PROF. DR. LAYLİ ÜKÜBAYEVA, YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bir devrin insanlarını tam olarak anlayabilmek için o insanların hangi sosyal çevrede ve ne tür bir psikolojik atmosferde yetiştiğini bilmek gerekmektedir. Biz de bu hakikatten yola çıkarak Sovyet Kırgız Edebiyatı'nın en önemli yazarlarından birisi olan Aalı Tokombayev'in“Ezginin Sırrı”ve“Yaralı Yürek”adlı iki önemli eserini Türkiye Türkçesine aktardık ve bu eserlerde“Çocuk”konusunu inceledik. Bu çalışmayla o dönemin çocukları, günümüzün aydınları olan insanların yetiştiği sosyal ve edebi atmosferi yansıtmaya çalıştık. Bu sayede o dönem insanlarını değerlendirirken daha gerçekçi ve daha geniş bir bakış açısı ortaya koymaya çalıştık.“Ezginin Sırrı”adlı hikâye daha çok folklorik devri yansıtmakta ve hüzünlü bir aşk hikâyesini konu almaktadır.“Yaralı Yürek”ise; 1916-1917 yıllarında Kırgız halkının Çin'e kaçışını ve 1917 Rus ihtilali sonrasında sosyal hayattaki değişimleri konu almaktadır.“Yaralı Yürek”yazarın bu dönemde yaşadıklarını kaleme alması yönüyle tarihi gerçekliği olan bir eserdir.
Özet (Çeviri)
psychological sphere they grew up in. Focusing on this fact, we tried to introduce to Turkey two famous stories by Aaali Tokombayev, the writer of Kyrgyz Soviet Republic, and to reflect the atmosphere which experienced the children, who are the light of our day we live, of that time. According to this fact, we tried to make a better perspective and to be more realistic about the people of that time while elucidating them. In the story of“The Mystery of Kyrgyz National Music”, it reflects the folk time and the topic of this is the sad love story. In“Broken Heart”, between 1916 and 1917, it is told about fleeing of Kyrgyz people to China and writer of this story, jetting down the experience, is a story of historic truth.