Keçiboynuzu posasının kimyasal kompozisyonu ve in-vitro gerçek sindirilebilirliğinin belirlenmesi
Determination of the chemical composition and the in vitro true digestibility of carob pulp
  1. Tez No: 576763
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu tez projesinde keçiboynuzu posasının hayvan beslemede kaba yem kaynağı olarak kullanılabilmesi için kimyasal kompozisyonu, antioksidan düzeyi ve Daisy İn vitro fermentasyon metodu ile gerçek sindirilebilirliğinin belirlenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Mersin ili Tarsus ilçesinde bulunan iki fabrikadan Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında keçiboynuzu posası örnekleri toplandı. Keçiboynuzu posasının kuru madde (KM), organik madde (OM), ham kül (HK), ham protein (HP), ham yağ (HY) ve ham selüloz (HS) seviyeleri kimyasal analiz metotlarıyla; antioksidan düzeyi spektrofotometrik metotla; in vitro gerçek kuru madde (IVGKMS) ve organik madde sindirilebilirliği (IVGOMS) Daisy in vitro fermentasyon sistemi ile belirlendi ve posanın ME değerleri hesaplandı. Bulgular: Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında Fabrika 1'den alınan örneklerin ortalama % KM, OM, HK, HP, HY, HS ve ME değerleri sırası ile % 98,02-99,80 ; % 94,67-96,02; % 3,12-3,77 ; % 7,29-7,43; % 0,86-0,98 ; % 20,01-22,69 ve 10,46-10,86 MJ/kg KM arasında değişmiştir. Fabrika 2'den aylara göre alınan örneklerin ortalama % KM, OM, HK, HP, HY, HS ve ME değerleri sırası ile % 97,25-99,39 ; % 93,58-95,60; % 3,01-3,79 ; % 7,22-7,68; % 0,65-0,98; % 20,32-22,35 ve 10,51-10,90 MJ/kg KM arasında değişmiştir. Aylara göre alınan örneklerin % IVGSOM ve IVGSKM değerleri Fabrika 1 ve 2 için sırası ile % 44,19-67,55 ve %44,31-68,20; % 47,46-64,99 ve % 47,78-65,71 arasında değişmiştir. Fabrika 1 ve 2'den aylık toplanan örneklerin ortalama toplam toplam antioksidan aktiviteleri ve fenolik bileşikleri sırasıyla 22,90-28,00 IC50 mg/mL ve 92,09-95,65 mg GAE/100g OM arasında değiştiği saptanmıştır. Sonuç: Keçiboynuzu posası ham protein, enerji ve antioksidan yönünden zengin ayrıca in vitro gerçek sindirilebilirliği yüksek olduğundan hayvan beslemede alternatif bir yem kaynağı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this thesis project, it is aimed to determine the chemical composition and antioxidant activity of the carob pulp and also to determine the true digestibility with Daisy in vitro fermentation method to use as an alternative roughage source for animal nutrition. Material and Method: In June, July, August and September, carob pulp samples were collected from two factories in Tarsus, Mersin. Dry matter (DM), organic matter (OM), crude ash (CA), crude protein (CP), ether extract (EE) and crude cellulose (CC) levels of carob pulp were determined with chemical analysis methods; antioxidant level by spectrophotometric method; in vitro true dry matter (IVTDMD) and organic matter digestibility (IVTOMD) by Daisy in vitro fermentation system and metabolic energy (ME) of pulps were estimated. Results: The average DM, OM, CA, CP, EE, CC and ME values of the samples taken from Factory 1 in June, July, August and September were 98.02-99.80 %; 94.67% -96.02 %; 3.12-3.77 %; 7.29-7.43 %; 0.86-0.98%; 20.01-22.69% and 10.46-10.86 MJ / kg DM respectively. The mean values of DM, OM, CA, CP, EE, CC and ME values of monthly collected samples from Factory 2 were 97.25-99.39 %; 93.58-95.60%; 3.01-3.79%; 7.22-7.68%; 0.65-0.98%; om 20.32-22.35 % and from 10.51 to 10.90 MJ / kg DM respectively. The IVTOMD and IVTDMD values of the samples taken during 4 months were 44.19% -67.55% and 44.31-68.20% for Factory 1 and 47.46-64.99% and 47.78-65.71% for Factory 2. Average total antioxidant activities and phenolic compounds of the samples collected from the Factories 1 and 2 were changed between 22.90-28.00 IC50 mg / mL and 92.09-95.65 mg GAE / 100g OM respectively. Conclusion: Carob pulp is rich in protein, energy and antioxidant contents and also its in vitro true digestibility is high, hence it can be an alternative feed source in animal nutrition.