Mobil uygulamada dvm algoritması kullanılarak kardiyak sorunların tespit edilmesi
Determination of cardiac problems using svm algorithm in mobile application
  1. Tez No: 576782
  2. Yazar: MUSTAFA HASAN NAJM ALGBURI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kalp hastalıkları, dünya çapında ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl yaklaşık 610.000 insan kalp hastalığından ölmektedir. Bu her dört ölümden biri demektir. EKG aritmi sınıflandırması, kalp hastalığı tanısında önemli bir yöntemdir. Son yıllarda, EKG özellik çıkarma teknikleri dünyadaki araştırmacıların ilgisini çekmiş ve EKG sinyal analizi için sayısız yaklaşımlar geliştirilmiştir. Önerilen yöntemler çoğunlukla yapay sinir ağlarına dayanmaktadır. Bu tezde, KNN (K-en yakın komşu) ve DVM (Destek vektör makineleri) algoritmaları kullanılarak aritmi sınıflandırması yapılmıştır. Tezde ventriküler bigemine, ventriküler taşikardi ve ventriküler trigemine olmak üzere üç aritmi üzerinde durulmuştur. MIT-BIH veri seti ile öncelikle KNN ve DVM sınıflandırıcılarının sınıflandırma başarısı test edilmiştir. Test için KNN, 3 ve 5 komşuluk için test edilirken; DVM ise doğrusal çekirdekli ve RBF çekirdekli olarak test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre RBF tabanlı DVM en iyi sonucu vermiştir. Daha sonra tez kapsamında, CardioChip (BMD101) kullanılarak giyilebilir bir EKG cihazı tasarımı yapılmıştır. EKG cihazı, geliştirilen Android tabanlı bir akıllı telefon uygulamasına Bluetooth bağlantısı ile bağlanmıştır. Geliştirilen uygulama ile RBF çekirdekli DVM kullanılarak online EKG sınıflandırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heart diseases are one of the leading causes of death worldwide. In the United States, approximately 610,000 people die of heart disease each year. That means one in four deaths. ECG arrhythmia classification is an important method in the diagnosis of heart disease. In recent years, ECG feature extraction techniques have attracted the attention of researchers around the world and numerous approaches have been developed for ECG signal analysis. The proposed methods are mostly based on artificial neural networks. In this thesis, arrhythmia classification is made by using KNN (K-Nearest Neighbor) and SVM (Support Vector Machines) algorithms. Three arrhythmias, ventricular bigeminy, ventricular tachycardia and ventricular trigeminy, are discussed. With the MIT-BIH dataset, firstly the classification success of KNN and SVM classifiers was tested. For testing, the KNN is tested for 3 and 5 neighborhoods; SVM was tested with linear kernaland RBF kernal. According to the results, RBFbased SVM gave the best results. Later on, a wearable ECG device was designed using CardioChip (BMD101). The ECG device is connected to a developed Android-based smartphone application via Bluetooth connection. With the developed application, online ECG classification was made by using SVM with RBF kernal.