Yatay yüklü tekil ve grup kazık performanslarının üç boyutlu analizlerle optimizasyonu
Optimization of performance for single and group piles with three dimensions analysis
- Tez No: 576790
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kumlu zeminlerde yatay yük etkisindeki tekil ve grup halinde kazıkların performansı Plaxis 3D yazılımı kullanarak parametrik olarak Taguchi Optimizasyon tekniği ile incelenmiştir. Çalışma için 5 parametreli ve 4 seviyeli Taguchi L16 tasarım tablosu kullanılmıştır. Çalışmada L16 tablosu kullanarak 16 farklı durum için Plaxis modelleri oluşturularak kazık başlığı seviyesinin 10, 25 ve 50mm yatay yer değiştirmesine karşı gelen yatay yükler bulunmuştur. Taguchi Optimizasyon tekniği ile 10, 25 ve 50mm yatay deplasmanlar için S/N ve Varyans analizleri yapılarak her parametrenin etki grafikleri ile etki oranları belirlenmiştir. Yatay yüklü kazıkların özellikle ön tasarımlarda kullanılabilecek matematiksel modeller geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The performance of laterally loaded single and group piles in sandy soils was analysed parametrically by the Taguchi Optimization method using Plaxis 3D software. For this study, the Taguchi L16 design table with 5 parameters and 4 levels was used. In this study, Plaxis models were created for 16 different situations by using the L16 table and lateral resistance corresponding to 10, 25 and 50mm lateral displacement at the pile head level were found. With the Taguchi Optimization technique, S/N and Variance analyses were performed for 10, 25 and 50mm lateral displacements and the impact rate of each parameter were determined. Mathematical models have been developed which can be used especially in preliminary designs of laterally loaded piles.