Killi zeminlerin geoteknik özelliklerinin iyileştirmesindedoymamış polyesterin kullanılabilirliğinin araştırılması
Utilization of unsaturated polyester in improving the geotechnical properties of the clays
- Tez No: 576791
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Geoteknik mühendisliğinde zeminin mukavemeti, taşıma gücü, oturma, sıvılaşma ve stabilite gibi fiziksel özellikleri yetersiz olması durumunda zemin iyileştirmesi veya derin temel inşası yapılmaktadır. Uygulamada birçok zemin iyileştirme yöntemleri mevcuttur. Zeminin kohezyonsuz veya kohezyonlu olması, yerel koşullar, iyileştirilecek tabaka kalınlığı ve maliyet gibi özelliklerine göre uygulanacak yönteme başvurulur. Zeminlerin mukavemet özelliklerini artırmak için kimyasal katkı maddeleri (çimento, kireç, bitüm, polimerler vb.) zemine eklenerek iyileştirme yapılabilir. Bu çalışmada zemin iyileştirilmesinde kullanılan polimer esaslı bir malzeme türü olan doymamış polyesterlerdir. Doymamış polyester günümüzde kullanımı artan bir malzeme olarak özellikle denizcilik ve inşaat alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Sıvı halde kullanılan doymamış polyester, düşük maliyetli ve daha az sürede sertleşip kalıcı dayanım kazandığı için son yıllarda farklı geoteknik mühendisliği uygulamalarında kullanımı üzerinde araştırmaların artmıştır. Bu çalışma kapsamında, doymamış polyesterin killi zeminlerin iyileştirilmesinde kullanılabilirliği deneysel çalışmalarla araştırılmıştır. Taguchi metoduna göre belirlenen parametreler ve seviyeler kullanılarak deneyler yapılmıştır. Bu çalışmada Taguchi metodunun kullanım amacı, daha az deney sayısı ile daha doğru deney karışım oranına ulaşmaktır. Minitab V17 bilgisayar programında 4 parametre (su, polyester, hızlandırıcı ve sertleştirici) ve 4 seviye seçilerek L16 ortogonal dizilime sahip taghuchi tablosu oluşturulmuştur. Deneylerde su ve polyester yüzdesi kuru kil oranına göre, hızlandırıcı ve H/S polyester yüzdesine göre belirlenmiştir. Hazırlanan numunelerin 28 günlük serbest basınç mukavemeti ve çekmede yarma mukavemet değerleri belirlenmiştir. Taguchi metodu kullanılmasıyla yapılan laboratuvar deney sonuçlarından numunelerin polyester yüzdesindeki artışa bağlı olarak serbest basınç mukavemetinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In geotechnical engineering, in case of insufficient physical properties such as strength, bearing capacity, settling, liquefaction and stability, soil improvement or deep foundation construction is applied. There are many soil improvement methods in practice. The method is applied according to properties such as cohesion free or cohesive soil, local conditions, layer thickness to be improved and cost. Improvements can be made by adding chemical additives (cement, lime, bitumen, polymers, etc.) to the ground to increase the strength properties of soils. In this study, unsaturated polyester is a polymer-based material used in soil improvement. Unsaturated Polyester is widely used in maritime and construction fields as an increasing material. Unsaturated polyester, which is used in liquid form, is cost-effective, cures in less time, and consequently research on its use in geotechnical engineering applications has increased in recent years. In this study, the usability of unsaturated polyester for the improvement of clayey soils was investigated with experimental studies. The experiments were carried out using the parameters and levels determined according to the Taguchi method. In this study, the purpose of using the Taguchi method is to reach a more accurate experiment mixture ratio with fewer experiments. In Minitab V17 computer program, 4 parameters (polyester, water, accelerator and hardener) and 4 levels were selected and L16 orthogonal array Taguchi table was created. The percentages of water and polyester were determined according to dry clay percentage, accelerator and H/S polyester percentage. 28 day unconfined compressive strength and tensile splitting strength values of the prepared samples were determined. According to the results of the laboratory experiments using Taguchi method, the free pressure strength increased due to the increase in the polyester percentage of the samples.