Gebelerde depresif semptom yaygınlığı ve prenatal bağlanma düzeyinin incelenmesi
The prevalence of depressive symptoms among pregnants and the relationship between depressive symptoms and prenatal attachment
  1. Tez No: 576828
  2. Yazar: SİMGE SEZENLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma depresif semptom yaygınlığı ve prenatal bağlanma düzeyini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı araştırma özelliğindedir. Araştırmanın evrenini Sivas Kangal Aile Sağlığı Merkezi ve Kangal Devlet Hastanesi'ne 10 Nisan-10 Temmuz 2017 tarihleri arasında başvuran gebe kadınlar oluşturmuştur. Örneklemi ise belirtilen tarihler arasında araştırmanın örnekleme alınma kriterlerine uyan 150 gebe oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri ve Prenatal Bağlanma Envanteri ile toplanmıştır. Veri toplama formları gebe kadınlara yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Araştırmaya başlamadan önce Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan etik onay ve çalışmanın yapıldığı kurumdan yazılı izin alınmıştır. Veriler bilgisayar ortamında SPSS (Versiyon:22.0) programında analiz edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde, 2x2 düzenlerde ki-kare testi (χ2 testi), çok gözlü düzenlerde ki-kare testi, basit korelasyon analizi, Pearson korelasyon analizi, t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the prevalence and prenatal attachment level of depressive symptoms. The study is a descriptive reseach. The population of the study consisted of pregnant women who applied to Sivas Kangal Family Health Center and Kangal State Hospital between 10 April and 10 July 2017. The sample consisted of 150 pregnant women who met the sampling criteria of the study between the specified dates. The data of the study were collected by Personal Information Form, Beck Depression Inventory and Prenatal Attachment Inventory. Data collection forms were applied to the pregnant women by researcher via face-to-face interview method. Prior to the study, the ethics approval was obtained from Sivas Cumhuriyet University Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee and written approval was obtained from the institution where the study was conducted. Data were analyzed in SPSS (Version: 22.0) program in computing environment. In the statistical analysis of the data, chi-square test (χ2 test) in 2x2 layouts, chi-square test in multi-eyed layouts, simple correlation analysis, Pearson correlation analysis, t test were used.