Avrupa Birliği sürecinin Türkiye'deki kadın haklarına etkisi
İmpact of the membership process for European Union on women's rights in the Turkey
- Tez No: 576838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bilinen tarih boyunca dünya üzerindeki toplumlarda kadın her zaman arka plana atılmış, haklardan yararlanma konusunda ikinci planda tutulmuştur. Bazı dönemlerde kız çocukları diri diri gömülmüş, erkeğin kölesi olarak görülmüş, miras hakkından mahrum bırakılmıştır. Hatta kadın doğmadığı için tanrıya şükranlarını sunan toplumlar bile var olmuştur. Bunun sebebi ne kadının güçsüz oluşu ne de erkeğin üstün özelliklere sahip oluşudur. Sebep; bedenin içine doğduğu toplumda cinsiyetine göre rollerin önceden biçilmesidir. Yani toplumsal cinsiyet anlayışıdır. Kadının üzerine biçilen roller genelde erkeğin karşısında güçsüz, savunmasız ve sessizliğidir. Böyle bir kadın algısının bulunduğu toplumda kadın kendisinin gücünün ve isteklerinin farkına vardığında haklarını elde etmek için çaba sarf edecektir. Nitekim kadın, mücadelesine Sanayi Devrimi ile başlamış ve günümüzde de mücadelesinin peşindedir. Bazı otoriteler de kadınların haklarını kazanmalarındaki mücadelelerine destek olmuşlardır. Bu otoriteler, devletler, uluslar üstü kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, kadın grupları şeklinde sıralanabilir. Bu uluslarüstü kuruluşlardan biri de Avrupa Birliğidir. Türkiye, 1957 yılından bu yana Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde olan bir ülkedir. Üyelik kriterlerini sağlama amacıyla Türkiye, Avrupa Birliği'nin müktesebatını uyumlaştırma çalışmaları yapmaktadır. Bu tezin oluşturulma amacı da kadın algısının değiştirilmesi konusunda etkin rol oynayan Avrupa Birliği Müktesebatındaki kadın hakları ve sosyal politikaları incelenerek, Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinin Türkiye'deki kadın haklarına etkisini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout the known history, women in societies all over the world have always been put in the background and kept in the background of benefiting from rights. In early times, girls; buried alive, seen as a slave of a man and deprived of the right to inheritance. There are even some cultures that pry to God for not giving birth to women. The reason for this is neither the weakness of the woman nor the superiority of the man. Reason is the prediction of roles according to gender in the society in which the person is born. In other words, it is the understanding of gender. The roles of women are generally weak, vulnerable and calm in front of men. In a society, when a woman becomes aware of her power and aspirations, she will strive to gain her rights. As a matter of fact, the women started her fight with the Industrial Revolution and are still fighting today. Some authorities have also supported women's efforts to gain their rights. These authorities can be listed as states, supranational organizations, non-governmental organizations and women's groups. One of these supranational organizations is the European Union. Turkey, is in the joining process to the European Union since 1957. In order to provide criteria for membership, Turkey is making efforts to harmonize the European Union's acquis communautaire. The aim of this thesis was created by examining women's rights and social policies in the European Union Acquis women played an active role in changing the perception of women's rights in Turkey it is to determine the effect of the accession process to the European Union.