Hastane hizmetlerinde yalın performans sistemi üzerine bir özel hastane uygulaması
A private hospital application on lean performance system in hospital services
  1. Tez No: 576837
  2. Yazar: BASRİ CAN MALKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzdeki sağlık sektöründe teknolojinin sürekli ilerlemesine bağlı olarak her geçen gün hastanelerde yeni tedavi ve bakım hizmetleri oluşturulmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde sağlık kurum ve kuruluşları hastaların taleplerini karşılayabilmek için yeni yönetim süreçlerini ve politikalarını yeniden değerlendirmektedir. İyileştirme yapmakta olan sağlık kurumları rekabetten kazançlı çıkmak ve sürdürülebilirliğini artırmak için iyileştirme politikaları uygulamaktadır. Sağlık kurumlarında ve hastanelerdeki rekabetin temelini; geliştirilmiş sağlık hizmetlerini düşük maliyet uygulamaları kullanarak hastalara tam zamanlı imkân sunabilmek oluşturmaktadır. Bundan dolayı sağlık kurumlarının ve hastanelerin gelişen teknolojiyi kullanarak 2000'li yıllarda Amerika Birleşik Devleti (ABD)'nde başlayan şimdilerde ise gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin kullandığı ''YALIN'' sağlık hizmetlerini kullanması gerekmektedir. Yalın üretimdeki teknikler, hastane süreçlerini israf ve verimsizlikten kurtararak, ürün ve hizmet kalitesini arttırmayı ve maliyeti en aza indirmeyi hedeflemektedir. Bu tekniklerin temel amacı ise; hastanelerde ve içinde bulanan servislerin oluşturdukları israfları ortadan kaldırmaktır. Hastanelerdeki tıbbı ve tedavi hizmet süreç maliyetlerinden oluşan israfları en aza indirerek veya ortadan kaldırarak iyileştirilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, sağlık kurum ve kuruluşlarında sunulan hizmetlerin kalite ve verimliliğini arttırabilmek için tıbbı ve hasta tedavi süreçlerinin yalın tekniklerle nasıl iyileştirildiğini incelenmesidir. Bu bağlamda bu çalışma, Adana ilinde özel bir hastane ameliyathanesinde gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, yapılan gözlem ve inceleme neticesinde hastane birim maliyetlerini düşürmenin en etkin yolunun gerçekleştirilen ameliyat sayılarını artırmak olduğu tespit edilmiştir. Ameliyat sayısının artırılamadığı durumda ise, ameliyathaneye ait oda sayısının üç'den iki'ye ve çalışan sayısının dokuz kişiden yedi kişiye düşürülmesi gerektiği ortaya konulmuştur. Diğer taraftan yapılan çalışmalar sonucunda israf edilen malzemeye rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
In the current health sector, new treatment and care services are beingestablished everyday in hospitals due to the continuous progress of technology. With developing technology, health institutions and organizations re-evaluate new management processes and policies in order to meet the demands of patients. It implements improvement policies in order to increase the sustainability of health institutions which arein the process of improvement and to benefit from the competition. To provide full-time opportunities to patients by using improved health services with low cost practices, constitutes the basis of competition in health institutions and hospitals. Therefore, health institutions and hospitals should use“BARE”health services, which have been developed in the USE in 2000s by developing technology and now they are used by developed and developing countries. Bare manufacturing techniques aim to save hospital processes from wastage and inefficiency, increase product and service quality and minimize costs. The main purpose of these techniques is; to eliminate the wastes created by hospitals and services. It is important to minimize the wastage of medical and treatment service costs in hospitals, or to rehabilitate them by eliminating them. The aim of this study is to examine how medical and patient treatment processes are improved by bare techniques in order to increase the quality and efficiency of the services provided in health institutions and organizations. In this context, this study was performed in a operating room of a private hospital in Adana province. As a result, the most effective way to reduce hospital unit costs was to increase the number of surgeries performed. If the number of operations can not be increased, it has been shown that the operating room capacity from three to two and the number of employees from nine to seven should be reduced. On the other hand, wasted material has not been found as a result of the studies.