ماهية الإنسان ووظيفته وعاقبته في علم الكلام(رسائل النور أنموذجا)
Kelam ilminde insanın mahiyeti, vazifesi, ve akibeti(Risale-i Nur örneği)
- Tez No: 576879
- Danışmanlar: PROF. DR. SAYIN DALKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma,“insan”konusunu kelam ilmi çerçevesinde ele almaktadır. Kelam ilmi, dinin temel konularını incelemekte olup ilahiyat, nübüvvet ve gaybiyyâtla ilgili büyük sorulara cevaplar getirmektedir. Çalışmamız, bu asırda kelam alanındaki en önemli eserlerden biri olan Bediüzzaman Said Nursi'nin Risale-i Nur'u çerçevesinde insanın mahiyeti, vazifesi ve akıbeti konularını tam bir şekilde açıklama girişimidir. Araştırmacı, Risale-i Nur üzerinde yaptığı çalışma sonunda, Bediüzzaman'ın önemli ilmî konuların yanında, insanın varlık sorularına kapsamlı ceveplar getirerek“insaniyat”diye isimlendirilebilecek bir konu katkısında bulunmakla kelam ilminde bir yenilik gerçekleştirdiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This research deals with the issue of man from the perspective of the science of islamic theology (kalam) which discusses the fundamentals of religion and answers the great questions concerning divinity , prophecies, and the unseens. This study is an attempt to find out the full picture about the nature of man, his duty, and his desteny after this worldly life. The researcher analyzesed one of the most important secholarly works in this age named Risale-i Nur (the letters of the light) wish has been written by the great scholar Said Nursi. He Has revived this science of kalam by including a section to it in addition to its important topics which can be called ( islamic humanities). He has provided an important treatment to the existential human issues with systematic approach and a holistic content.