أثر مبحث الماهيَّة في علم أصول الفقه: الخاصّ والعامّ ومباحثهما أنموذجًا
Mahiyet konusunun usul-ı fıkıh ilmine etkisi: Hâs, âm konuları özelinde
- Tez No: 934100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SOHAIB ABDULRAHEEM HAMEED HAMEED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu Çalışmada, kelam ilmi ile fıkıh usulü arasındaki ilişkinin özel bir yönü aydınlatılmaya çalışılmıştır. Özellikle, fıkıh usulü araştırmacısının, kelam çalışmalarında öğrendiği ve incelediği kelami araçlar ve öncüllerden nasıl etkilendiği ele alınmıştır. Çalışma, kelam âlimlerinin“genel meseleler”(el-umûru'l-âmme) başlığı altında inceledikleri mahiyet konularını merkeze almıştır. Araştırma, bir âlimin belirli bir bilim dalında uzmanlaşırken ve çalışırken farklı bilimlere bakışının önemini vurgulamıştır. Özellikle tercih ve istidlal konularında bu iki bilim dalı arasındaki güçlü bağlantıya dikkat çekilmiştir. Çalışma, bu ilişkiden hareketle, mahiyet konusu ile has ve âmm kategorileri arasındaki bağlantıyı incelemiş ve aralarındaki ilişkiyi analiz etmiştir. Ayrıca, mahiyet konusundaki kelami yaklaşımı temel alarak, usulcülerin bu meselelerdeki görüşlerinden birini tercih etmenin gerekçelerinden birini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis aimed to highlight and shed light on the relationship between Islamic theology (ʿIlm al-Kalām) and the principles of Islamic jurisprudence (Uṣūl al-Fiqh), particularly in terms of how theological tools and premises, which are studied and absorbed in theological discourse, influence the perspectives of jurists in the study of Uṣūl al-Fiqh. The thesis explored this connection in the context of the concept of“essence”(māhiyyah), which falls under a broad category known in theological discourse as“universal matters”(al-umūr al-ʿāmmah). It emphasized the importance of scholars engaging with different sciences when specializing in a particular field, and it underscored the deep interrelationship between these two disciplines, especially in the areas of preference (tarjīḥ) and reasoning (istidlāl). Building on this relationship, the thesis examined the connection between the concept of“essence”and the classifications of general and particular (ʿāmm and khāṣṣ), analyzing the intricate relationship between them. Furthermore, it highlighted how one of the juristic opinions on these matters is preferred based on a theological perspective regarding the concept of essence.