Huzurevinde kalan yaşlı bireylerin fiziksel aktivite düzeyi ve dengeleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assesment of relationship between physical activity level and balance among the remaining nursing home seniors
- Tez No: 576881
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışma, huzurevinde kalan yaşlı bireylerin fiziksel aktivite düzeyi ve dengeleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya huzurevinde ikamet eden gönüllü herhangi bir ortopedik ya da nörolojik sorunu olmayan ve kognitif olarak değerlendirildiğinde minimental test sonuçları 18 ve 18'in üzerinde puan alan gönüllü bireyler katıldı. Tüm katılımcılara dengelerini değerlendirmek için Tinetti Denge ve Yürüme Testi, Berg Denge Ölçeği, Balance Error Scoring System (BESS), Posturografi denge cihazı kullanıldı.Tüm katılımcıların fiziksel aktivite seviyelerini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) ve Fiziksel Aktivite Skoru (FAS) ayrıca Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Assesment of relationship between physical activity level and balance among the remaining nursing home seniors. Material and Method:Nursing home volunteers who have any neurological or orthopedic problems and cognitive aspects of Mini-Mental test results for 18 and over 18 were involved our study. Tinetti Balance and Gait Test , Berg Balance Scale , Balance Error Scoring System ( BESS ) Posturography balance device were used to assess the balance of all the participants. Also International Physical Activity Questionnaire ( IPAQ ) ,Functional Activity Score ( FAS) were used to determine physical activity levels of all participants and the Hospital Anxiety and Depression Scale was used.