Çizgi filmlerin, görsel sanatlar dersi alan öğrenci çalışmalarına etkileri
The effects of cartoons on students who take the fine art course
- Tez No: 576882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY AKENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada çizgi filmlerin ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin görsel sanatlar çalışmalarına etkilerinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma; Ankara İli Cebesoy İlkokulunda iki sınıfta yer alan 31 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Araştırmanın amacına ulaşması açısından iki ayrı sınıfa uygulama yapılmıştır. Bir sınıfa çizgi filmin konusu paragraf şeklinde yazılı olarak verilmiş, diğer sınıf öğrencilerine kısa bir çizgi film izletilerek görselleştirme sağlanmıştır. Öğrencilerin çizgi filmi okul ortamında izleyerek ve izlemeyen grubun okul ortamında konuyu okuyarak, görsel sanatlar dersindeki çalışmaları mekân, karakter , obje, konu ve renk açısından ne ölçüde etkilediği incelenmek istenmiştir. Son test kontrol gruplu seçkisiz desen ve doküman inceleme yöntemleri kullanılan bu çalışmada elde edilen veriler öğrenci çalışmaları ve uzman görüşleri ile elde edilmiştir. Araştırmada 4A ve 4B sınıflarının öğrenci çalışmaları incelendiğinde özellikle filmi izleyen grup olan 4B sınıfının çalışmalarında, karakter benzerliğinin, konuya uygunluğun, hareketlerin ,mekanın ve renklerin daha etkili kullanıldığı görülmüş olup bununla beraber bazı öğrencilerin çalışmalarında filme benzetme kaygısı güttükleri görülmüştür. Bu durum diğer grup ile karşılaştırıldığında filmi izleyen gruptaki öğrencilerin karakter seçimi başta olmak üzere mekân, konu , resmin tamamlanması ve renk ögeleri açısından daha etkili çalışmalar yaptığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this research, cartoons effects on 4th class primary school students visial arts studies was search ed. The research was applied at Cebesoy İlkokul Ankara. On 31 students of 2 classes to reach the gool of the research, it was performed on 2 different classes a cartoon topic was given as a paragraph for one class, and for he other class a short cartoon was played to visualize. When the results from 4A and 4B classes students was analysed, specially, the group that watch the cartoon, active usage of characters similarities , topic suitabilities, moves, place and colours was observed. Beside these observations, also some of the students similarity worries were recorded. When this situation was compared with the other group, manly as a character selection, for please, topic, completing of a Picture and colour items more influential result were obtained from the group that watch the cartoon. When the studies of 4A and 4B classes are investigated it is seen that especially in the class 4B that watched the movie character similarities, place, colours, actions in the movie and relevancy to the subject is used more effectively, besides in the studies of some students an effort to make it similar to the movie is observed. when this situation is compared with the other group, it is concluded that the students in the group that watched the movie had a more effective painting in terms of place, subject, completion of the paint and colour elements model, the universe and the sample and the data. The fifth part of the study is the findings; the sixth part is the conclusion, discussion and suggestions part.