Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran hastalarda hepatit a seroprevalansı ve epidemiyolojik verilerin değerlendirilmesi
The evaluation of hepatitis a seroprevalance and epidemiological data in patients admitted to Si̇vas Cumhuri̇yet University Medical Faculty Hospital
  1. Tez No: 576884
  2. Yazar: MURAT SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Etkeni HAV olan hepatit A, viral hepatitler içinde en sık görülen hepatit çeşididir. Yaş ilerledikçe hastalık semptomları belirginleşir ve komplikasyon riski artar. Hepatit A görülme sıklığı ve virüs ile karşılaşma yaşı coğrafik farklılıklar, eğitim seviyesi, hijyen-sanitasyon koşulları ve sosyoekonomik gelişmişlik düzeyi ile doğrudan ilişkilidir. Toplumun gelişmişlik seviyesindeki artış enfeksiyon sıklığını azaltsa da virüsle teması ileri yaşlara kaydırarak toplumda enfeksiyona duyarlı bir kesimin oluşmasına neden olmuştur. Bu nedenle hepatit A ile ilgili koruyucu önlemleri belirlemek için, hastalığın toplumdaki prevalansının tespiti ve prevalansta zaman içinde oluşan değişimin belirlenmesi çok önemlidir. Çalışmamızda Sivas yöresinde HAV seroprevalansını belirlemek ve yıllar içinde prevalansta oluşan değişimi değerlendirmek, cinsiyet, yaş ve yerleşim yeri gibi demografik verilerin prevalans üzerindeki etkisini görmek, elde edilen verilerin epidemiyolojik değerlendirmelerine bağlı olarak korunmada alınacak tedbirler için öneride bulunmak ve mevcut tedbirlerin yetkinliğini ölçmek amaçlanmıştır. Kesitsel nitelikteki araştırmada, 2008-2017 yılları arasındaki 10 yıllık süreçte Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mikrobiyoloji Laboratuvarında ELİSA yöntemiyle çalışılan HAV tanı testleri retrospektif olarak tarandı. Araştırmada 10550 anti-HAV IgG test sonucu ve 11028 anti-HAV IgM test sonucu değerlendirildi. Veri analizinde khi-kare testi ve fisher kesin khi-kare testi kullanıldı, p0.05).
Özet (Çeviri)
Hepatitis A, the causative agent of HAV, is the most common form of hepatitis in viral hepatitis. The symptoms of the disease become more pronounced and the risk of complications increases as the age increases. The incidence of hepatitis A and the age of encountering viruses are directly related to geographic differences, education level, hygiene-sanitation conditions and socioeconomic development level. The increase in the level of development of the society has reduced the frequency of infection, but it has shifted the contact with the virus to the elderly and caused an infection-sensitive segment in the society. For this reason, it is very important to determine the prevalence of the disease in the community and to determine the change in prevalence over time to determine the protective measures related to hepatitis A. In this study, it was aimed to determine the seroprevalence of HAV in the Sivas Region and to evaluate the changes in prevalence over the years, to determine the effect of demographic data on prevalence, such as gender, age and location, and to suggest the measures to be taken in protection due to the epidemiological evaluations of the data obtained and to assess the competence of the current measures. In this cross-sectional study, the air diagnostic tests that were performed by Elisa method in Sivas University microbiology laboratory were retrospectively screened for 10 years between 2008 and 2017. In the study, 10550 anti-HAV IgG test result and 11028 anti-HAV IgM test result were evaluated. Chi-square test and fisher exact chi-square test were used for data analysis, p 0.05).