Fibromiyalji hastalarında depresyon,anksiyete,anksiyete duyarlılığını,korku kaçınma inanışları ve yaşam kalitesi ilişkisi
Relationship between depression, anxiety, anxiety sensitivity, fear avoidance beliefs and quality of life in fibromyalgia patients
  1. Tez No: 576885
  2. Yazar: ÖZNUR ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERA ÇETİNGÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmanın amacı fibromiyalji ile anksiyete duyarlılığı, yaşam kalitesi, depresyon gibi psikiyatrik rahatsızlıklar arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın örneklemi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma hastanesi Algoloji Polikliniğinde fibromiyalji tanısı ile izlenen 37 kadın hasta ve fibromiyalji tanısı almamış 37 kadın birey oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri kesitsel olarak incelenerek yürütülmüştür. Olgulara, Sosyodemografik ve Klinik Özellikler Veri Formu, Yaşam Kalitesi Formu (SF-36), Korku-Kaçınma İnanışlar Anketi, Anksiyete Duyarlılığı İndeksi-3, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Vizuel Analog Skala uygulanmıştır. Araştırmada edinilen bulgulara göre fibromiyalji tanısı almış hastaların günlük hayatta pek çok fiziksel ve sosyal aktiviteyi yapamadıkları, yaşam kalitelerinin düştüğü belirlenmiştir. Ayrıca literatüre uyumlu olarak fibromiyalji tanısı almış hastaların psikiyatrik rahatsızlıklara yakın olduğu saptanmıştır. Hasta bireylerin anksiyete, depresyon ve hissettikleri ağrı şiddetinin sosyal işlevsellikleri kontrol grubuna göre daha fazla bozduğu söylenebilir. Hasta grubunda anksiyete, depresyon düzeyinin enerji ve genel sağlık yanında sosyal işlevsellik, ruhsal sağlık, fiziksel fonksiyon ve duygusal rol güçlüğü gibi daha yaygın alanlarda yaşam kalitesini düşürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The paradigm of the research consisted of 37 female patients with fibromiolgy who were followed in İstanbul Bağcılar Training and Research hospital policlinic of Algolgy and 37 female without fibromyology. The date of the research was conducted by cross-sectional sociodemographic and clinical features form, Quailty of lise form (SF-36), The fear avoidance beliefs questionnaire, Anxiety sensitivity index-3, Beck anxiety inventory, Beck depression inventory and Visual analog scale was applied to cases. According to the finding of research, it was determined that the patients who diagnosed with fibromyolgia can not perform many physical and social activities in their daily life and their quality of life decreased. Also, according to the literature, patients with fibromalgia were found to be close psychiatric disorders. It can be said that anxiety, depressions and the severity of pain to social functioning is higher than the control group. In the patient group, it was determined that haddition to anxiety, level of depression and public health, also reduces social functioning, mental it health, physical function and emotional role difficulty.