Liselerdeki psikolojik danışma ve rehberlik servisinin etkililiğinin incelenmesi
The exami̇nati̇on effecti̇veness of hi̇gh school counseli̇ng servi̇ces by the percepti̇on of students
  1. Tez No: 576883
  2. Yazar: SEDA GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR ŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, lisedeki öğrencilerin psikolojik danışma ve rehberlik servisinden yararlanmasına ilişkin algılarının cinsiyete , okul türüne ve okuldaki sınıflara , okulda bulunan rehberlik ders saatine ,öğrencilerin ailesinin eğitim durumuna ve aile gelir durumlarına göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir.Araştırmanın örneklemi,2018-2019 öğretim yılında İstanbul ilinin Maltepe ilçesindeki 4 lise eğitimi veren okullardaki 420 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmada kullanılan ölçekler ''Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisinin Hizmetlerinden Yararlanma Etkililiği Ölçeği'' ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Liselerdeki öğrencilerin PDR servisinden hizmetlerinden yararlanmalarına ilişkin ilgi ve tutumlarının bazı değişkenlere göre anlamlı düzeyde fark gösterip göstermediğini belirlemek için veriler analiz edilmeden önce Shapiro-Wilk testi uygulanmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda verilerin normal dağılım göstermediğinden non-parametrik istatistiklerden Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular; Psikolojik danışma ve rehberlik servisinin hizmetlerinden yararlanılmasına yönelik ilgi ve tutumun cinsiyete, annenin eğitim durumuna, babanın eğitim durumuna ve ailenin gelir durumuna göre incelendiğinde anlamlı düzeyde farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Psikolojik danışma ve rehberlik servisinin hizmetlerinden yararlanmasına yönelik ilgi ve tutumun eğitim alınan okul türüne ve sınıfa göre incelendiğinde anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research effectiveness of high school counseling service was examined by the perception of students in terms of difference in gender,the type and class of school,the hour of counseling course at school,educational status of the family students and family income statue.The sample of te study was gathered in 2018-2019 academic year in İstanbul province from 420 high school students. The ultilization of Guidance and Counseling Services Effectiveness Evaluation Scale and Personel Information Form''is retrieved the data for this research.Data were analyzed Shapiro-Wilk to examine the perceived effectiveness of high school counseling service according to the independent variables of the study.When the analyses of variances are non homogenous,Kruskal-Wallis analysis from parametric statistics is used. The results of the research; When the perceived effectiveness of high school couseling service is examinede by the terms of gender,educational status of the family students and the family income statue, results do not show any significant level of differences. When the perceived effectiveness of high school couseling service is examinede by the terms of the type and class of school,results show significant level of differences.