Hastane çalışanlarının kadın yöneticilere karşı tutumlarının incelenmesi Sivas ve İstanbul örneği
An examination of the attitudes towards female managers of hospital employees the sample of Sivas and İstanbul
  1. Tez No: 576889
  2. Yazar: BÜŞRA AKKUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Sivas Numune Hastanesinde ve İstanbul Sultanbeyli Devlet Hastanesinde çalışan personelin kadın yöneticilere karşı tutumlarının incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 15 Mart- 28 Ağustos 2018 tarihleri arasında bu hastanelerde çalışmakta olan sağlık personeli ve idari personel oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden Sivas Numune Hastanesi'nden 150, İstanbul Sultanbeyli Devlet Hastanesi'nden 200 hastane çalışanı oluşturmuştur. Veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve Aycan ve ark. (2012) tarafından geliştirilen“Kadın Yöneticilere Karşı Tutum Ölçeği”ile toplanmıştır. 3 alt boyuttan oluşan ölçek 7'li likert tipindedir. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 22 programında yapılmış olup Bağımsız iki grup için independent t-testi, Tek Yönlü Anova testi, Scheffe testi ve Pearson Korelasyon ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Hastane çalışanlarının kadın yöneticilere karşı tutum anketinin alt boyutlarından olan görev rol davranış algıları ortalaması X=4,39; ilişkisel rol davranış algıları ortalaması X=4,43 ve çalışma ahlakı algıları ortalaması X=4,83'tür. Araştırmada cinsiyete, yaşanılan şehre, eğitim durumuna, bağlı olduğu yöneticinin cinsiyeti ve pozisyon değişkenlerine göre kadın yöneticilere karşı tutum alt boyut algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Kadın çalışanların kadın yöneticilere karşı tutum puan ortalamaları X= 4,82 erkek çalışanlara X=4,04 göre daha yüksektir. Lise/ön lisans eğitim düzeyine sahip katılımcıların kadın yöneticilere karşı tutum algıları yüksek lisans/doktora mezunlarına göre daha düşüktür. Hemşirelerin kadın yöneticilere karşı tutum puan ortalamaları X=4,20 uzman doktor/öğretim üyesine X=4,97 göre daha düşüktür. Çalışmaya katılan hastane personelinin kadın yöneticilere karşı tutumları genel olarak olumludur. Kadın katılımcıların, kadın yöneticilere karşı tutum algıları erkek katılımcılara göre daha olumludur. İstanbul'da çalışan katılımcıların kadın yöneticilere karşı tutum algıları Sivas ilinde çalışan katılımcılara göre daha olumludur. Eğitim düzeyi arttıkça kadın yöneticilere karşı tutumlar olumlu düzeyde artmaktadır. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu hemşirelerin kadın yöneticilere karşı tutumları doktorlara göre daha olumsuzdur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out descriptive and cross- sectional in order to investigate the attitudes towards female managers of the staff working in Sivas Numune Hospital and İstanbul Sultanbeyli State Hospital. The population of the study consisted of health staff and administrative staff working in these hospitals between 15 March and 28 August 2018. The sample of the study consisted of who accepted to participate in the study voluntarily and 150 hospital employees from Sivas Numune Hospital, 200 hospital employees from İstanbul Sultanbeyli State Hospital. As data collection tool,“Personal Information Form”prepared by the researchers and“Attitudes Towards Women Managers”scale devoloped Aycan et al. (2012). The scale consisting of 3 sub-dimensions and in the type of 7 point likert type. Data were evaluated in SPSS 22 program and compared with Independent t-test, One-Way Anova test, Scheffe test and Pearson Correlation. The participation average of task role behavior perceptions was X=4,39; relational role behavior perceptions X=4,43 and working ethics perceptions X=4,83.