Multipl myelomalı hastalarda lenfosit ve alt gruplarının immünfenotipik analizleri
Immunophenotypic analysis of lymphocytes and subgroups in patients with multiple myeloma
  1. Tez No: 576888
  2. Yazar: RAMADAN BİLGİN AKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Multipl miyelom (MM), kemik iliğinde malign plazma hücrelerinin büyümesiyle karakterize hematolojik bir malignitedir. Tüm malignitelerin %1'ini, hematolojik malignitelerin %15'ini oluşturur. MM'un nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, kemik iliğinde klonal proliferasyona uğrayan plazma hücreleri tarafından salgılanan paraproteinler aracılığı ile oluşan fonksiyon bozukluğunun neden olduğu immün yetmezliğe bağlı semptomlarla karakterize neoplastik bir hastalıktır. Son yıllarda MM'nın biyolojisinin daha iyi anlaşılmaya başlanmasıyla hastalığın patogenezinde önemli bir rol oynayan kemik iliği mikroçevresini ve myelom hücrelerini hedefleyen talidomid, lenalidomid ve bortezomib gibi güncel tedavilerin geliştirilmesinin önü açılmıştır. Bu çalışmamızda MM hastalarında daha çok kullanılan immünomodülatör ajanlardan (IMA) Lenalidomid'in, kan T lenfosit alt grupları (CD4+ ve CD8+), doğal öldürücü hücre (NK) ve doğal öldürücü T hücre (NKT) üzerindeki etkilerini akım sitometrisiyle değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya 64 hasta katıldı. Hastaların ortanca yaşı 64 yıl (33-79) olup erkeklerin oranı (%59) kadınlardan (%41) bir miktar daha yüksekti. 34 (%53) lenalidomid tedavisi alan 30 (%47) lenalidomid tedavisi almayan MM hastasının periferik kan örnekleri toplandı. Anti-CD3, CD4, CD8 ve CD56 monoklonal antikorları kullanılarak T lenfosit alt grupları, Doğal öldürücü hücre (NK) ve Doğal öldürücü T hücre (NKT) sayıları saptandı. Çalışma neticesinde lenalidomid tedavisi alan hasta grubunda lenalidomid tedavisi almayanlara göre, total lenfosit sayısı ve CD8+ T hücrelerin sayısında istatistiksel olarak anlamlı bir artış tespit edildi. CD4+ T hücre, NK ve NKT hücre sayılarında ise istatistiksel olarak anlamlı bir değişim saptanmadı. Sonuç olarak MM hastalarında Lenalidomid'in etkilerinin literatür ile benzer olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiple myeloma (MM) is a hematologic malignancy characterized by the growth of malignant plasma cells in the bone marrow. It constitutes 1% of all malignancies and 15% of hematological malignancies. Although the cause of MM is not known exactly, it is a neoplastic disease characterized by symptoms of immune deficiency caused by dysfunctional paraproteins secreted by clonal proliferating plasma cells in the bone marrow. A better understanding of the biology of MM has led to the development of current therapies such as thalidomide, lenalidomide and bortezomib targeting the bone marrow microenvironment and myeloma cells, which play an important role in the pathogenesis of the disease. In this study, we aimed to evaluate the effects of Lenalidomide, an immunomodulatory agent (IMA) used in MM patients, on blood T lymphocyte subgroups (CD4+ and CD8+), natural killer cell (NK) and natural killer T cell (NKT) by flow cytometry. 64 patients participated in the study. The median age of the patients was 64 years (33-79) and the proportion of men (59%) was slightly higher than women (41%). Peripheral blood samples of 34 MM patients (34%) who received lenalidomide treatment and 30 (47%) patients who did not receive lenalidomide treatment were collected. Anti-CD3, CD4, CD8 and CD56 monoclonal antibodies were used to detect T lymphocyte subgroups, Natural killer cell (NK) and Natural killer T cell (NKT) counts. As a result of the study, there was a statistically significant increase in total lymphocyte count and CD8 + T cells count in the patient group receiving lenalidomide treatment compared to those without lenalidomide treatment. There were no statistically significant changes in CD4+ T cells, NK and NKT cells. As a result, the effects of lenalidomide in MM patients were found to be similar to the literature.