Soğuk savaş sonrası NATO' nun güvenlik konseptinin uluslararası terörizmle mücadeleye etkisi
The impact of NATO's security concept on the fight against international terrorism after the cold war
  1. Tez No: 576898
  2. Yazar: BAYRAM GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HALİS ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanlığın var oluşundan bu yana bireyler gibi devletler de kendilerini güvende hissedebilmek, olası tehditleri önleyebilmek adına bir takım yöntemler geliştirmişlerdir. Aslında ilkel toplumlarda dahi görülen ''toplu gezme'' davranışı oluşabilecek bir tehlikenin rahat bir şekilde uzaklaştırılmasını sağlamak için geliştirilen ilk davranış biçimi olarak adlandırılabilir. Bireylerin toplu bir şekilde savunma yapması bir yandan problemlerin çözümünü kolaylaştırırken diğer yandan da dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı caydırıcı nitelik taşımaktadır. Bu çalışmanın temel konusunu oluşturmakta olan Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü (NATO), 1949 yılında Sovyetler Birliği'nin tehditlerine karşı kurulmuştur. NATO'dan önce kurulan kolektif (toplu) olarak nitelendirilebilecek ittifaklarda var olmaktadır. Örnekler arasında Milletleri Cemiyeti, Avrupa Birliği sayılabilmektedir. Özellikle Dünya Savaşından sonra ortaya çıkan çift kutuplu yapı ülkelerin bir tarafta yoğunlaşması gerekliliğini de gündeme getirmiştir. Çalışma genelinde, NATO'nun bu çift taraflı yapının hangi kısmında yer aldığı, Sovyetler Birliği'nin hangi tehditlerine karşılık kurulduğu, Soğuk Savaş'ın ardından birliğin nasıl bir dönüşüm geçirdiği ve varlığını nasıl devam ettirebildiği incelenecektir. Ardından örgütün yaşadığı dönüşüm, yeni dünya düzeninde ortaya çıkan teknolojik gelişmelerin yarattığı yeni olası sorunlar ve NATO'nun terörizmle mücadele için hangi yolları izlediği araştırılacaktır. Bu akademik araştırmanın temel amacı ise NATO'nun, değişen uluslararası koşulları dikkate alarak görev alanını nasıl değiştirdiğini ve NATO'nun soğuk savaş döneminden sonra stratejik ve güvenlik konsepti değişiklikleri ile terörizmle olan mücadelesinin incelenmesidir. Çalışmanın diğer önemli varsayımları arasında ise NATO'nun komünizm tehdidine karşı kurulmuş olması ve Soğuk Savaş sonrası NATO'nun yeni bir misyon üstlenerek meşruiyetini sağlamaya çalışması, yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the existence of humanity, states such as individuals have developed a number of methods in order to feel safe and prevent potential threats. Also found in primitive societies 'collective ride' behavior, behavior is called first developed to ensure the removal of a hazard that may occur in a comfortable way. The collective defense of the individuals facilitates the solution of the problems on the one hand, while on the other hand it is a deterrent against the attacks coming from outside. The North Atlantic Treaty Organization (NATO), which is the main subject of this study, was founded in 1949 against the threats of the Soviet Union. It exists in alliances that can be considered as collective established before NATO. Examples include the League of Nations, the European Union. The bipolar structure, which emerged especially after the World War, brought up the necessity to concentrate the countries on one side. Throughout the work, it will be examined which part of the bilateral structure of NATO is located, which threats the Soviet Union has established, how the Union has undergone a transformation after the Cold War and how it can continue its existence. Then the transformation of the organization, the new potential problems arising in the new world's structure, and the ways in which NATO is following the fight against terrorism will be investigated. The main purpose of this academic research is to examine how NATO has changed its mandate taking into account the changing international conditions and to examine NATO's strategic and security concept changes and the fight against terrorism after the Cold War period. Other important assumptions of the study include the fact that NATO was founded against the threat of communism and that NATO, after the Cold War, tried to achieve its legitimacy by taking on a new mission.