Çevresel güvenlik ve NATO: Kosova ve Libya müdahaleleri
Environmental security and NATO: Kosovo and Libya interventions
- Tez No: 866742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZİN İBA GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çevresel güvenlik uluslararası ilişkiler literatüründe Soğuk Savaş sonrası değişen güvenlik yelpazesinde kendine yer bulan bir kavramdır. Aşırı hava koşulları, deniz seviyesinin yükselmesi, sel riski, doğal kaynakların tükenmesi, gıda güvensizliği, jeolojik tehlikeler ve kirlilik gibi küresel çevresel sorunlar insani felaketlere, bölgesel gerginliklere ve ülkeler arası şiddete yol açmaktadır. Dünyanın hızla değişen güvenlik tehditleri NATO'nun çevre güvenliği ve çevreyi koruma çabalarını hızlandırmasına neden olmuştur. Bu tezin ana amacı NATO'nun çevre koruma politikalarının etkinliğini değerlendirmektir. Nitel araştırma teknikleri kullanılarak yapılan araştırmada NATO'nun yürüttüğü iki askeri operasyon (Kosova-1999 ve Libya-2011) vaka olarak seçilmiştir. Bu tez iki askeri operasyonun çevre üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Bu iki vakanın seçilmesinin sebebi 2003 ve 2011 yıllarında NATO tarafından yayınlanan stratejik konseptlerdir. Bu iki vakadan biri 2003 yılında benimsenen stratejik konseptten önce biri de 2011 stratejik konseptinden sonra olması açısından oldukça önemlidir. Yapılan araştırma sonucunda NATO'nun çevresel güvenliğe atfettiği önemin 2000'li yıllardan bu yana önemli arttığı gözlenmiştir. Ne var ki Soğuk savaştan sonraki süreçte NATO çevre konusunda üstüne düşen görevi yerine getiriyor gibi görünse de gerçekte önceliği askeri harekâtlardır. Zaten çevreyi korumak sadece çevre sorunu oluştuktan sonra müdahalelerde bulunmak değil en başta çevreye zarar vermemektir. Bu noktada ihtiyatlılık ilkesi oldukça önem kazanmaktadır. Gerçekten de savaşların çevre üzerindeki yıkıcı etkileri, barışı koruma misyonlarının özel aşamasında bile oldukça fazladır. İki operasyonda da NATO'nun uluslararası bir güç olarak barışı getirip karışıklığı gidermek ve düzeni sağlamak gibi temel amaçlarına karşın çevreye verdiği zararlar ortaya çıkmıştır. Bu zararları 'ikincil' olarak değerlendiren NATO çevresel güvenlik kapsamında her ne kadar ilerici yönergeler ve araçlar geliştirdiyse de bu iki operasyonda çevreye verdiği zararı önleyememiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental security is a concept that finds its place in the international relations literature in the changing security spectrum after the Cold War. Global environmental problems such as extreme weather conditions, sea level rise, flood risk, depletion of natural resources, food insecurity, geological hazards and pollution lead to humanitarian disasters, regional tensions and violence. The world's rapidly changing security threats have caused NATO to accelerate its environmental security and environmental protection efforts. The main purpose of this thesis is to maintain NATO's environmental protection policies. In the research conducted using qualitative research techniques, two military operations carried out by NATO (Kosovo-1999 and Libya-2011) were selected as cases. This thesis reveals the effects of two military operations on the environment. The reason for choosing these two cases is the strategic concepts published by NATO in 2003 and 2011. These two cases are very important as one of them occurred before the strategic concept adopted in 2003 and the other occurred after the 2011 strategic concept. As a result of the research, it was observed that the importance NATO attaches to environmental security has increased significantly since the 2000s.However, although NATO seems to be fulfilling its duty regarding the environment in the post-Cold War period, protecting the environment is not only about intervening after an environmental problem occurs, but also about not harming the environment in the first place. At this point, the principle of precaution becomes very important. Indeed, the destructive effects of wars on the environment are quite high even in the special phase of peacekeeping missions. In both operations, the environmental damage caused by NATO, despite its main aims as an international power to bring peace, eliminate chaos and maintain order, was revealed. Considering these damages as 'secondary', NATO could not prevent the damage caused to the environment in these two operations, even though it developed progressive directives and tools within the scope of environmental security.