Kalecik sulama projesinde su kullanım etkinliğinin araştırılması
Economic and technical evaluation of Kalecik irrigation project
- Tez No: 5769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN AKÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi KALECİK SULAMA PROJESİNDE SU KULLANIM ETKİNLİ?İNİN ARAŞTIRILMASI N. Burhan GİRGİN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kül tür teknik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Turhan AKÜZÜM 1987, Sayfa: 85 Jüri : Doç. Dr. Turhan AKÜZÜM Prof. Dr. Erkan BENLİ Doç. Dr. Cengiz OKMAN Bu çalışmada Devlet Su İşlerince Ankara'nın Kalecik İlçesinde 1970 yılında işletmeye açılan ve yaklaşık olarak 600 hektar arazinin sulandığı sulama projesi ele alınarak projenin su kullanım etkinliğinin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla, uygulanan su miktarlarına karşılık yıllar itiba rı ile elde edilen gelirler ve bunların değişimi ortaya kon muştur. Bitki deseninde öngörülen çeşitli bitkiler için fark lı yöntemlerle bulunan su tüketim değerleri karşılaştırıl mış, proje alanında suya ihtiyaç duyulan periyod belirlen miştir. Çalışmada ayrıca IAO tarafından geliştirmiş bir prog ram olan (DASI) yardımı ile projenin ekonomik analizi yapı larak proje unsurlarındaki çeşitli değişmeler araştrrılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Su kullanım etkinliği, su-verim ilişkisi, bitki su tüketimi, DASI,
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis ECONOMIC AND TECHNICAL EVALUATION OF KALECÎK IRRIGATION PROJECT" N. Burhan GİRGÎN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Turhan AKÜZÜM 1987, Page; 85 Jury : Assoc. Prof. Dr. Turhan AKÜZÜM Prof.Dr. Erkan BENLİ Assoc. Prof. Dr. Cengiz OKMAN The aim of this study is to determine the w ater-use efficiencies in the Kalecik Irrigation Scheme which was designed and put into practice to irrigate approximately 600 hectares of land by the State Hydraulic Works in 1970. For this purpose project income rates were tabulated versus application water amounts for the project area. Evapotrans- piration rates estimated by different methods were compared for several crops in the pattern. Critical period of the plant growth season which reveals the maximum water defici encies was obtained. Consequently, economical analysis of the project were carried out by means of the computer prog - ramme that was improved by FAO so called DASI. Finally it was investigated that in what rates the project parameters could be effective on the application of the project. KEY WORDS: Water-Use efficiencies, Water-yield relationship, evapotrahspiration, DASI,