Kalecik-Gökçeören pompaj sulamasında su yapılarından faydalanma durumu üzerine bir araştırma
A Research on how to make use of water storage in the irrigation of Kalecik-Gökçeören plain
- Tez No: 21875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HALUK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce 1984 yılında işletmeye açılmış olan 1850 hektarlık araziyi sula maya yönelik Kalecik-Gökçeören pompaj sulaması incelenmiştir, Kalecik-Gökçeören sulamasının Teknik, Sosyal, Ekonomik yön den sorunları çözümlenmeye çalışılmış, özellikle ortalama %35 olan sulama randımanını yükseltmek hedeflenmiştir. Ayrıca projede yıllar itibariyle uygulanan su miktarlarına karşılık elde edilen gelirler ve bunların değişimi grafiklerle ortaya konmuştur. Bu grafik çalışmaların ışığında Kalecik-Gökçeören pompaj sulamasında sulama randımanını yükseltmek için gerek li öneriler maddeler halinde sunulmuştur. ıı
Özet (Çeviri)
In this study, Kalecik-Gökçeören pump irrigation project was investigated. This project started to operate first time in 19 84 by State water works. Project.area covers 1850 ha plain land. Technical, Social and Economical problems of this irrigation project, were studied and attempts were made for solutions of those problems. On of the target was to increase the actual efficiency of 35% to the higher level efficiency. As a result of this study irrigation water supply was found enough and sat is factory for project area under the lights of the findings and arguments above measures suggestions and comments were made in order to improve the efficiency of Kalecik-Gökçeören irrigation project for future operations, in resanable order. in