Kalecik karası üzüm çeşidi klonlarının ürün verimi ve kalitesi ile gelişmesi üzerine terbiye şekli, budama şiddeti ve sulama uygulamalarının etkileri
Effects of training, pruning level and irrigation on growth, crop yield and quality of Kalecik karasi clones
- Tez No: 233380
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Ankara koşullarında yürütülen bu çalışma ile 1103 P anacı üzerinde iki temel terbiye şekli (çift kollu kordon ve çift kollu Guyot) uygulanarak yetiştirilen Kalecik Karası üzüm çeşidinin 9, 12 ve 16 no'lu klonlarının susuz ve sulama koşullarında üç farklı şiddette budandıkları durumda gösterdikleri performansın belirlenmesi amaçlanmıştır.Üç dönemde (tane tutumu, ince koruk ve ben düşme) yapılan sulama ile tane ağırlığındaki artışa bağlı olarak artan verimin, ürün kalitesini düşüren önemli bir farklılığa neden olmadığı belirlenmiştir. Terbiye şekillerinden Guyot, kordona göre hafifçe üstünlük sağlamasına rağmen, her iki terbiye şeklinin de her üç klon için uygun olduğu söylenebilir. Ürün yükü olarak susuz yetiştiricilikte omca başına 12 göz uygulamasının kalite parametrelerini artırırken, verimi düşürdüğü; sulamalı yetiştiricilikte 21 göz uygulamasının ise verimi artırırken kaliteyi düşürdüğü belirlenmiştir. Buna göre verim-kalite dengesini daha iyi sağladığı gözlenen 15 ve 18 göz uygulamalarının Ankara koşullarında hem susuz hem de sulamalı yetiştiricilik için daha uygun olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, gelişme, verim ve ürün kalitesi yönüyle önemli farklılıklar gözlenmemesine rağmen sözkonusu parametreler yönüyle Klon 12 ? Klon 16 > Klon 9 şeklinde bir sıralama yapılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out to determine the effects of irrigation and pruning severity on growth, yield and quality of three clones (9, 12, 16) of Kalecik Karası grown on 1103 P with cordon and Guyot training systems in Ankara between 2004-2007.Significant increase in berry size and yield as a result of three times irrigation at berry set, pea size and veraison had no marked effect on crop quality. Both training systems were found to be convenient for three clones in spite of some slight favors of Guyot. Minimum loading (12 buds per vine) in unirrigated vines decreased yield and increased crop quality, but maximum loading (21 buds per vine) in irrigated vines resulted opposite effect. For this reason, medium loading at 15 or 18 buds per vine can be recommended for both unirrigated and irrigated vineyards to balance yield and quality in semi-arid conditions of Ankara. While the clonal variations generally were not significant, but clones can be graded as 12 ? 16 > 9 regarding the whole data.