Bir devlet hastanesinde çalışan hemşirelerin algıladıkları liderlik davranışları ile beklenen hemşire devir hızı arasındaki ilişkinin saptanması
Investigation of the relationship between the perceived leadership behaviours and expected rate of staff turnover of the nurses working in A state hospital
- Tez No: 576905
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sağlık kurumlarında, kaliteli hasta bakımı sunulmasını ve verimli bir çalışmanın sağlanmasını etkileyen etmenlerden bir tanesi hemşirelik hizmetlerinin etkin bir şekilde yönetilmesidir. Bu bağlamda günümüzde, yönetici hemşirelerin liderlik rollerinin önemi giderek artmaktadır. Yönetici hemşirelerin liderlik özelliği sergilemesi sonucunda işten alınan doyum ve verimlilik artacak, kurumda işten ayrılmalar azalacaktır. Bu çalışmada, Sivas'ta bir devlet hastanesinde çalışan hemşirelerin algıladığı liderlik davranışları ile hemşire devir hızı arasında bir ilişkinin olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini hastanede çalışan bütün hemşireler oluştururken, örneklemi hemşireler arasından basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 258 kişi oluşturmuştur. Çalışmaya başlamadan önce Cumhuriyet Üniversitesi etik kurulu ve hastaneden yazılı izinler alınmıştır. Veriler, 01.04.2016-30.04.2016 tarihleri arasında“Kişisel Bilgiler Formu”,“Liderlik Davranışları Belirleme Ölçeği”ve“Beklenen Personel Devri Ölçeği”ile toplanmıştır.“Liderlik Davranışları Belirleme Ölçeği”değişim odaklı, görev odaklı ve iş gören odaklı liderlik alt boyutlarından oluşmaktadır. Anketlerin uygulanmasında, yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 programdan yararlanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin personel devir ölçeğinden aldıkları ortalama puan X=3,64, liderlik davranışları toplam puan ortalaması X=3,81'dir. Liderlik davranışları alt boyutlarından iş gören odaklı liderliğin X=3,81, görev odaklı liderliğin X=3,86 ve değişim odaklı liderliğin ise ortalaması X=3,75 olarak bulunmuştur. Yapılan korelasyon testi sonucunda hemşirelerin algıladığı görev odaklı, iş gören odaklı ve değişim odaklı liderlik davranışı ile beklenen personel devri arasında düşük düzeyde ilişki olduğu bulunmuştur. One-way Anova ve T-testi sonuçlarına göre ise 25 yaş altı ve 1-5 yıl arası çalışan hemşirelerin diğer gruplara ve yüksek lisans mezunu olanların ön lisans mezunu olan hemşirelere göre işten ayrılma niyetlerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak hemşirelerin liderlik algıları yüksek bulunmuştur. İşe yeni başlamış ve genç yaş hemşire gurubunun ise işten ayrılma eğiliminde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the important things that effects quality of patient care and efficient working of nurses in the health institutions is the quality in management of nursing staff. Within this context, nowadays, the importance of leadership concept in management of nursing staff is increasing. Nurses who are in the managerial position should demonstrate leadership roles. As a result of the leadership traits of the executive nurses, the satisfaction and productivity will increased and the staff turnover in the institution will decreased. The aim of this study is to investigate the relationship between the perceived leadership behaviours and expected rate of staff turnover of the nurses working in a state hospital. All Nurses working in the hospital have been included in the study population and the sample of the study consisted of the nurses who is voluntarily participated to the study with simple random sampling method. A total of 258 nurses participated in the study. Before starting this study ethics committee approval taken from Cumhuriyet University and all the written permission is taken from the hospital. The data collected between 01.04.2016-30.04.2016 via a“Personal Information Form”,“Leadership Behaviors Scale”and“Expected Staff Turnover Scale”. The Leadership Behavioral Scale consists of a change-oriented, task-oriented, and focused-oriented leadership sub-dimensions. The questionnaires were administered face-to-face. SPSS 22 was used to analyze the data. The average point is taken from personnel turnover intension scale is X=3,64 and average point is taken from leadership behavior scale is X=3,81. The average point of sub-dimensions of leadership behaviors are as follows; change-oriented is X=3,75, task-oriented is X=3,86 and focused-oriented is X=3,81. As a result of the correlation test, it was found that there is a low relationship between task-oriented leadership behavior, change-oriented leadership behavior, task-oriented leadership behavior perceived by nurses and expected staff turnover (job termination intent). According to the results of One-way Anova and T-test, it was determined that nurses working under 25 of age and 1-5 years of age had higher intention to quit than nurses' other groups. Moreover, it was found that those nurses who have post-graduate degree had lower intention to quit than those who had master's degree. Also, the nurses just start working and nurses who is young have higher intention to leave. The leadership perceptions of the nurses is found to be high.