Sıçanlarda karaciğer iskemi/reperfüzyon deneysel modelinde 'pregabalin'in iskemik hasar üzerine etkisi
The effect of pregabaline on ischemic reperfusion injury in experimental rat hepatic ischemia reperfusion model
- Tez No: 576906
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL GÖKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş Karaciğerin kan akımının belirli bir süre boyunca kesilip iskemiye uğraması ve sonradan perfüzyonun tekrar devam etmesi sonucuyla ortaya çıkan hasar iskemik reperfüzyon hasarıdır. Bu süre içinde karaciğerde ve uzak organlarda hasara sebep olan bir inflamatuar kaskad başlamaktadır. İskemi süresi uzadıkça görülen hasar hayati olabilmektedir. Amaç Karaciğer cerrahisinin başarısını etkileyen en önemli faktörün iskemi reperfüzyon hasarı olduğu düşünülmektedir. Pregabalin birçok organda iskemik reperfüzyona bağlı hasarı engellemede çalışılmıştır. Bu çalışmada pregabalin'in karaciğer iskemik hasarını engellemedeki rolünü araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereçler 40 adet Wistar-Albino 6-8 haftalık erkek sıçan 5 gruba ayrıldı. İlk kontrol grubuna sadece laparotomi ikinci gruba bir medikasyon verilmeden 1 saat iskemi ve 2 saat reperfüzyon uygulandı. 3. gruba iskemiden 30 dakika önce 150mg/kg intraperitoneal NAS, 4. gruba 30mg/kg pregabalin ve 5. gruba 60mg/kg pregabalin uygulandı. İskemi öncesi ve sonrasında kan örneklerinden AST, ALT, TNF- α, NF-KB, IL-6 ve apoptozis belirteçleri olarak dokuda kaspaz-3 ve bcl-2 ve bax bakıldı. Daha histopatolojik inceleme için doku örnekleri alındı. Bulgular 60 mg pregabalin tedavisinin AST değerlerine göre N-asetilsistein tedavisinden ve 30 mg pregabalin tedavisinden iskemi reperfüzyon hasarını engellemede belirgin şekilde üstün olduğu görüldü (p=0.0003). Kan TNF-α değerleri incelendiğinde, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında N-asetilsistein, 30 mg pregabalin, 60 mg pregabalin tedavilerinden en üstün olanın 60 mg pregabalin tedavisi olduğu bulundu (p=0.003, 0.01, 0.001). Dokudaki TNF-α seviyeleri de pregabalin tedavisinin etkili olduğunu fakat N-asetilsistein'den üstün olmadığını göstermiştir (p=0.011, 0.0003). Sonuçlar İskemi reperfüzyonun karaciğerde hasara sebebiyet verdiği, çalışma grubumuz olan pregabalin molekülünün bu hasarı engellemede anlamlı derecede etkin olduğunu ve N-asetilsistein'e terapötik üstünlüğünün olabildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction Ischemic reperfusion injury is the result of interruption blood flow to the liver causing ischemia for a certain period of time and later continuation of the flow thus the reperfusion. During this period an inflammatory cascade starts causing damage to the liver and distant organs. Aim Ischemia reperfusion injury is thought to be the most important factor affecting the success of liver surgery. Pregabalin has been studied to prevent ischemic reperfusion injury in many organs. The aim of this study was to investigate the role of pregabalin in preventing liver ischemic injury. Materials and Methods 40 Wistar-Albino 6-8 week old male rats were divided into 5 groups. 4 groups other than the control group underwent hepatic ischemia for 1 hour followed by 2 hours of reperfusion. Only laparotomy was performed in the first sham group. The second group underwent 1 hour ischemia and 2 hours of reperfusion without any medication. The third group received 150 mg/kg intraperitoneal adminestration of NAS, fourth group received 30 mg/kg pregabalin and fifth group received 60 mg/kg pregabalin. AST, ALT, TNF- α, NF-KB, IL-6 levels were measured in blood samples taken before and after ischemia and apoptosis was measured via caspase-3, bcl-2 and bax. In addition, tissue samples were evaluated for ischemia by histopathological examination. Findings 60 mg pregabalin treatment was found to be significantly superior to N-acetylcysteine treatment and 30 mg pregabalin treatment according to AST values (p=0.0003). For blood TNF-α values 60 mg pregabalin treatment was found superior to N-acetylcysteine, 30 mg pregabalin and 60 mg pregabalin treatments when compared with control group (p=0.003, 0.01, 0.001). TNF-α levels in the tissue also showed that pregabalin treatment was effective but not superior to N-acetylcysteine (p = 0.011, 0.0003). Results It has been found that ischemia reperfusion causes damage to the liver and this damage might be irreversible when no treatment is given. Our study group, pregabalin molecule, was found to be significantly effective in preventing ischemia reperfusion injury and could have a therapeutic advantage over N-acetylcysteine.