İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin perspektifi çizimlerinde kullanmalarına görsel sanat eğitiminin etkisi
The effect of visual art education of primary school 7th grade students on their using perspective i̇n their drawings
  1. Tez No: 576904
  2. Yazar: GÖNÜL YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırmamda Ortaokul 7. Sınıf Görsel Sanatlar Dersinde öğrencilere verilen temel perspektif eğitiminin(sunum, gösterip yaptırma, örnek etkinlik kağıtları incelemeleri) öğrencilerin çizimlerine etkisi incelenmiştir. Kulu Cumhuriyet Ortaokulunda öğrencilerin resim çalışmaları incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma 2018-2019 eğitim-öğretim yılında rastgele seçilmiş 40 kişiden oluşan bir grup 7. sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmada: Sanat Eğitimi, Sanat Eğitimin Amacı, Sanat Eğitimi Yöntemleri, Görsel Sanatlar Eğitimi, Görsel Sanatlar Dersi, Perspektif Tarihçesi, Perspektif, Perspektif Çeşitleri ile bu konuların birbiri ile olan bağlantıları bölümler halinde incelenmiştir. İlköğretim müfredatında verilen kazanımlar ve 7. Sınıf öğrencilerinin özellikleri dikkate alınarak değerlendirme ölçütleri hazırlanmıştır. Değerlendirme ölçütü hazırlanırken üç uzmandan yardım alınmıştır. Çalışmaların değerlendirmesi uzmanlar tarafından yapılmıştır. Yapılan bu çalışma deneysel desen türlerinden, Tek Grup Ön Test-Son Test (Öne Grup Pres Test- Post Test Desing) modelinde tasarlanmıştır. Bu modelde eldeki tek grup üzerinde ne derece bir farklılık oluşturduğu incelenir. Araştırmada önce klasik anlatım yöntemi ile öğrencilere“Şehirde bir ………. sokağı çiziyorum.”konulu ön uygulama yaptırılmıştır. Daha sonra öğrencilere perspektif eğitimi(sunum, örnek etkinlik kağıtları incelemeleri) verilmiş ve sonra“Şehirde bir ………. sokağı çiziyorum.”konulu resmi tekrardan çizmeleri istenmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin ön çalışma ve son çalışmaları uzmanlar tarafından değerlendirilmiştir. Değerlendirilen uygulamalar bir istatistik programı olan SPSS(Statistical Package for the Social Sciences) kullanılarak analiz yapılmıştır. Elde edilen bulgularla öğrencilerin perspektifi çizimlerinde kullanabilme faaliyetlerinde başarı gözlenmiştir. Bu araştırmada Görsel Sanatlar Dersinde perspektif temel eğitiminin(sunum, gösterip yaptırma, örnek etkinlik kağıtları incelemeleri), öğrencilerin perspektifi çizimlerinde daha iyi kullanabilmelerini sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sanat Eğitimi, Görsel Sanat eğitimi, Perspektif Sayfa Adedi : 141 Danışman : Prof. Dr. Alev ÇAKMAKOĞLU KURU
Özet (Çeviri)
In the present study of mine, the effect of the basic perspective education (presentation, showing-doing, examining sample activity papers) provided for 7th Grade students in Visual Arts Courses on the drawings of students was examined. The painting of the students of Kulu Cumhuriyet Secondary School were examined in this respect. The study was conducted with forty 7th Graders who were selected randomly in 2018-2019 Academic Year. The Art Education, Purpose of Art Education, Methods of Art Education, Visual Arts Education, Visual Arts Course, History of Perspective, Perspective, Perspective Types, and the associations of these subjects with each other were examined in chapters in the present study. The evaluation criteria were prepared by considering the acquisitions mentioned in the primary school curriculum and the characteristics of 7th Grade students. Assistance was received from three experts in preparing the evaluation criteria. The evaluation of the students' works was carried out by experts. This study was designed in the Single Group Pre-test - Post-test Model, which is one of the experimental design types. In this model, the extent of the differences in one single group is examined. In the present study, first of all, the“I draw a ………….. street in the city”activity was carried out together with the students with the classical narration method. Then the students were given perspective education (presentation, examining sample activity papers), and then the students were asked to draw the same topic“I draw a ………….. street in the city”again. As a result of the present study, the preliminary and final works of the students were evaluated by the experts. These works were then analyzed by using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) statistical program. Based on the findings that were obtained in the context of the present study, it was observed that students were able to use perspective in their drawings. In the present study, it was concluded that the basic perspective education in Visual Arts Courses (presentation, showing-doing, examining sample activity papers) enables students to use perspective better in their drawings. Science Code : Keywords : Art Education, Visual Art Education, Perspective Page Number : 125 Counsellor : Professor Alev ÇAKMAKOĞLU KURU