Geç dönem Ortaçağ'da (1300-1500) Akdeniz gemicilik geleneği
Mediterranean seafaring tradition: In the late medieval ages
  1. Tez No: 576911
  2. Yazar: MUHAMMET TALHA ÖZBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ORUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Geç dönem ortaçağ denizciliğin inkişaf ettiği bir dönemdi. Yüzyıllardır Akdeniz'de süregelen ticaret ve deniz yolları, kısmi değişiklikler ile varlığını devam ettirmekte, Akdeniz halklarını kaynaştırmaktaydı. Bilinen dünyanın buluşma ve ortak noktası Akdeniz'di. Bu denize dört bir taraftan akan bilgi birikimi Akdeniz'in ortak ve paylaşılan kültürünü oluşturuyordu. Batıdan giren bir gemi tipi orta Akdeniz'de değişikliğe uğrayarak varlığını sürdürüyor, doğudan giren teknoloji batı uca kadar zamanla tüm gemilerde yerini alıyordu. Karşılıklı kıyılar birbirinden etkileniyor, isimler diller arası etkileşimle başkalaşarak devşiriliyordu. Akdeniz'in evvelinden itibaren sahip olduğu gemi inşa kültürünün elçileri gemi inşa ustaları, kıyılar boyunca hâkim sancaklar için donanma inşa ediyordu. Geç dönem ortaçağ denizciliğe esaslı olarak ihtimam gösterilmesi gerekliliğinin anlaşıldığı zaman dilimi oldu. Modern donanma ve denizcilik anlayışının temeli bu dönemde atıldı. Daimi donanmaların oluşturulması bu yöndeki adımlardandı. Yeni gemiler ve teknolojiyle birlikte hem Akdeniz'deki hem de Herkül Sütunları dışındaki rebaket kızıştı. Denizciler, halkların refaha giden yolunu açan unsurlar olurken, bu alana gerekli ehemmiyeti vermeyen devletler yıkılmaya mahkûm oldu.
Özet (Çeviri)
Late Middle Ages was a period when the seafaring developed extraordinary. The trade and maritime routes that have been going on in the Mediterranean for centuries have continued to exist with partial changes. These routes were assembling the people of the Mediterranean. The common point of the known world was the Mediterranean. The accumulation of knowledge on the four sides of the sea created the common and shared culture of the Mediterranean. A type of ship entering from the west was undergoing a change in the Mediterranean, and the technology from the east was taking place on all ships till the west end. Mutual shores were influenced by each other. The masters of the shipbuilding culture that the Mediterranean had had since its beginning were building a navy for the flags of the rulers along the coasts. Late Middle Ages was a period of time when the necessity of taking care of seafaring was understood. The basis of the modern navy and maritime approach was appeared in this period. The creation of permanent navies was one of the steps taken in this direction. Together with the new ships and the technology, both inside Mediterranean and the outside of the pillars of Hercules rivalry was boomed. While the seafarers were the key factors that opened the way for the prosperity of the peoples, the states that did not give the necessary importance to this area were condemned to be demolished.