Doğu Pisidia'da sosyokültürel yapı
Socio-culturel structure i̇n Eastern Pisidia
  1. Tez No: 576916
  2. Yazar: KEZİBAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Anadolu, prehistorik dönemlerden günümüze değin birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Tarihsel süreç içinde belirli bölgelere de ayrılmıştır. Bunlardan birisi de Pisidia Bölgesi'dir. Bölge Anadolu'nun orta kesimindedir. Ancak çalışmanın asıl konusu, Doğu Pisidia'dır. Bilindiği üzere Doğu Pisidia, Göller Yöresi' nin sınırları dâhilindedir. Yörenin en önemli gölü olan Beyşehir Gölü'nün doğusu çalışmanın çekirdeği niteliğindedir. Bu bölgenin sınırları, şehirleri, kültürel yapısı, ekonomisi ve dini ele alınmıştır. Ayrıca halkının kökeni ve diğer bölgelerle etkileşimi de çalışma yelpazemizin içindedir.
Özet (Çeviri)
Anatolia has been home to many cultures from prehistoric times to the present.. One of them is the Pisidian Region. This region is in the central part of Anatolia. The main subject of this study is Eastern Pisidia. Eastern Pisidia, as it is known, it is within the boundaries of the Lakes Region. East of Lake Beyşehir, the most important lake in the region is the core of our study. The borders, cities, cultural structure, economy and religion of this region are discussed. Also the origin of the people and interaction with other regions is also within our range.