Epidural analjezi ile normal doğum yapan hastalarda epidural analjezinin doğum travması ve anne bebek bağlanma kalitesine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of epidural analgesia on birth trauma and mother-baby bonding quality in patients who had normal birth with epidural analgesia
- Tez No: 938213
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZNUR ULUDAĞ, DOÇ. NEZİR YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Doğum, kadın yaşamının en önemli ve dönüştürücü süreçlerinden biri olup hem fizyolojik hem de psikososyal yönleriyle karmaşık bir deneyimdir. Epidural analjezi, doğumda etkili ağrı kontrolü sağlayarak sürecin daha tolere edilebilir olmasına katkıda bulunur. Bu çalışma, epidural analjezi uygulanan ile epidural analjezi uygulanmayan gebeler arasındaki VAS skorları, doğum memnuniyeti, doğum travması algısı, yeniden gebe kalma isteği ve anne-bebek bağlanması düzeylerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak yapılan bu çalışma 01/06/2024- 31/10/2024 tarihleri arasında Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine başvuran gebelere uygulanmıştır. Çalışmaya 40 epidural analjezi uygulanan (Grup E) ve 40 uygulanmayan (Grup K) olmak üzere toplamda 80 gebe dahil edildi. Grup E gebelere epidural kateter uygulandı. Doğum ağrıları başlayanlara hemodinami takibi altında epidural analjezi amaçlı ilaç uygulandı. Takiplerinde ihtiyaç dahilinde ilaç dozları tekrarlandı. Doğumu gerçekleşen hastaların kateteri postpartum 24. saatte çekildi. Grup K hastalara rutin uygulama dışında herhangi bir işlem ve ilaç uygulanmadı. Grup E ve Grup K tüm hastaların doğum sonrası VAS skorları sorgulanıp, taburculuk öncesi hasta memnuniyetleri ve doğum sonu erken emzirme değerlendirildi. Doğum sonrası 1.ayda city doğum travması ve maternal bağlanma ölçeklerini içeren 'Epidural Analjezi ile Normal Doğum Yapan Hastalarda Epidural Analjezinin Doğum Travması ve Anne Bebek Bağlanma Kalitesine Etkilerinin Değerlendirilmesi' adlı anket formu uygulanarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 40 epidural analjezi uygulanan (Grup E) ve 40 uygulanmayan (Grup K) olmak üzere toplam 80 gebe-anne dahil edilmiştir. Grup E hastalarda doğum sırasında, doğumdan sonraki 2. saatte ve taburculuk öncesi VAS skorlarının anlamlı derecede düşük olduğu tespit edilmiştir (sırasıyla p=0.000, p=0.000 ve p=0.004). Grup E annelerin doğum deneyimlerinden memnun oldukları ve doğumu daha olumlu algıladıkları bulunmuştur. Grup E annelerin bir daha hamile kalmayı ve doğum yapmayı düşünme oranı, almayan gruba kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p=0.024). Gelecekte tekrar doğum yapmaları halinde epidural analjezi tercih edeceklerini belirtenlerin oranı, anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur (p=0.001). Grup E ve grup K hastaların maternal bağlanma ölçeği puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0.386). Grup E ve grup K arasında erken emzirme parametreleri benzer saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Childbirth is one of the most significant and transformative experiences in a woman's life, encompassing both physiological and psychosocial complexities. Epidural analgesia contributes to making the birthing process more tolerable by providing effective pain control. This study aims to compare Visual Analog Scale (VAS) pain scores, childbirth satisfaction, perception of birth-related trauma, desire for future pregnancy, and the quality of maternal-infant bonding between pregnant women who received epidural analgesia and those who did not. Materials and Methods: This prospective study was conducted between June 1, 2024, and October 31, 2024, at the Department of Obstetrics and Gynecology of Adıyaman University Training and Research Hospital. A total of 80 pregnant women were included: 40 received epidural analgesia (Group E) and 40 did not (Group K). In Group E, an epidural catheter was placed, and analgesic agents were administered under hemodynamic monitoring upon the onset of labor pains, with repeat doses given as needed. The catheter was removed at 24 hours postpartum. Group K received routine care without any additional procedures or medications. VAS pain scores were recorded after delivery, at the second postpartum hour, and prior to discharge. Patient satisfaction and early breastfeeding were evaluated before discharge. At one month postpartum, participants completed a questionnaire titled“Evaluation of the Effects of Epidural Analgesia on Birth Trauma and Maternal-Infant Bonding in Patients Undergoing Normal Vaginal Delivery with Epidural Analgesia,”which included the City Birth Trauma Scale and the Maternal Attachment Scale. Results: The study included 80 women, with 40 in each group. VAS scores at the time of delivery, at the second postpartum hour, and prior to discharge were significantly lower in Group E (p=0.000, p=0.000, and p=0.004, respectively). Women in Group E reported higher satisfaction with their birth experience and more positive perceptions of childbirth. The intention to conceive and give birth again was significantly higher in Group E compared to Group K (p=0.024). The proportion of participants expressing a preference for epidural analgesia in future deliveries was also significantly higher in Group E (p=0.001). No significant difference was observed in maternal attachment scores between the groups (p=0.386), and early breastfeeding outcomes were comparable.